Cildinizdeki İzlerden Kurtulabilirsiniz!

Fraksiyonel lazer yöntemi ile cildinizde oluşan sivilce, yara ve cilt lekelerini tedavi edebildiği gibi cilt gençleştirmede de kullanılan bir yöntemdir.

Fraksiyonel lazer nedir ve kullanım alanları nelerdir?
Fraksiyonel lazer yeni geliştirilmiş bir lazer teknolojisidir. Fraksiyonel lazer FDA (Food and Drug Administration) tarafından lekeler,kırışıklıklar ve sivilce izlerinin tedavisi için onaylıdır. Ayrıca cilt yenileme (gençleştirme) amaçlı kullanımı da onaylanmıştır. Fraksiyonel lazer yüz gençleştirmede 3-6 seansta yüz güldürücü sonuçlar sağlamakta,yüz dışında boyun,göğüs,eller,kollar ve bacaklarda da güvenle kullanılabilmektedir. Diğer non-ablatif lazer tedavilerinin etkisiz veya çok az etkili olduğu akne izlerinde,şekilsiz yara izlerinde,ameliyat izlerinde,çatlaklarda,yanık izlerinde ve lekelerde de başarılı sonuçlara yol açmaktadır.

Fraksiyonel lazerin etki mekanizması nedir?
Fraksiyonel lazerde deride mikroskopik termal hasar kolonları oluşturulur. Dermise uzanan bu mikronekrotik kolonlar çevredeki hasarsız doku tarafından kolajen depolanması ile hızla iyileştirilir. Derinin en üst tabakası doğal bir bandaj gibi korunduğundan iyileşme hızla,24 saatte tamamlanır.

Fraksiyonel lazer herkese uygulanabilir mi?
Fraksiyonel lazer koyu tenler de dahil olmak üzere tüm deri tiplerinde kullanılabilmektedir.

Fraksiyonel lazer seansları ağrılı mıdır?
Uygulama sırasında yanma,iğnelenme veya ağrı hissedilebilir,ancak tolerans kişiden kişiye değişmektedir. Ağrı eşiği düşük olan veya uygulama alanı geniş olan hastalarda,seanslardan 1 saat önce yüzeysel anestezik kremlerle cilt uyuşturulabilmekte ve seans sırasında hissedilen ağrı azaltılabilmektedir.

Fraksiyonel lazerin yan etkileri var mıdır?
Bu lazer tekniğinin kalıcı hiçbir yan etkisi bulunmamakta ve güvenle kullanılabilmektedir. Seans sonrasında uygulama bölgesinde 1 saat süren sızlama hissi,1-5 gün sürebilen kızarıklık ve hafif şişlik oluşabilmektedir;ancak açık veya sulantılı yara,kabuklanma ve skar oluşumu sözkonusu değildir. Uygulanan deri üzerinde 1 hafta içinde bronzlaşma gözlenir. Bu bronzluk hızla kaybolur ve deri normal tonuna kavuşur. Seanslar sonrasında makyaj yapılabilmektedir.

Fraksiyonel lazerde alınması gereken önlem var mıdır?
Tüm lazer uygulamalarında olduğu gibi fraksiyonel lazerde seanslardan sonra ve seanslar arasında mutlak şekilde güneşten korunma gerekmektedir. Bu amaçla yüksek koruma faktörlü güneşten koruyucu kremlerin günde birkaç kez tekrarlanarak kullanılmaları ve solaryumdan kaçınılması önerilmektedir.

Fraksiyonel lazer ne sıklıkta ve kaç seans olarak yapılmaktadır?
İndikasyona ve uygulama alanına göre seans aralıkları 4-6 hafta;seans süresi 10-60 dakika,toplam seans sayısı ise 3-6 arasında değişmektedir.

Prof. Dr. Emel Erkek

Total
0
Shares
Related Posts

İnmede Acil Müdahale Hayatidir!

Nöroloji Uzmanı Dr. Beyza Çitçi Yalçınkaya inmenin tedavisinde acil müdehalenin önemini vurgulayarak, sorularımızı cevapladı;

Glokom

Tedavi edilmediği takdirde körlüğe kadar gidebilen göz hastalığı hakkında detaylı bilgi için lütfen okuyunuz.
Total
0
Share