Oruçla Birlikte Artan Stres İş İlişkilerini, Eş İlişkilerini Nasıl Etkiler?

Stres insan ilişkilerine zarar verir ve başarıyı olumsuz yönde etkiler.

Oruçla Birlikte Artan Stres İş İlişkilerini,Eş İlişkilerini Nasıl Etkiler?

Oruç tutan kişiler,oruç tutarlarken normalde stres yaratıcı bir durum olarak algılamayacakları şeyleri bile stres yaratıcı durumlar olarak algılayacakları ve ilişkilerinde daha az sabırlı ve toleranslı davranacakları için iş ve eş ilişkilerinde normal şartlar altında yaşayacaklarından daha fazla sıkıntı,problem yaşamaları ve insanlara karşı daha kırıcı davranmaları olasıdır. Bu kişiler oruç tutarlarken,bu durumun bilincinde olarak ilişkilerinde çatışmaya yol açabilecek durumlardan kaçınmaya özen göstermelidirler.

Gün İçinde Orucu Daha Konforlu Bir Şekilde Tutabilmek İçin Hangi Çevresel Etkenlerden Uzaklaşmak Gerekiyor?

Oruç tutan kişilerin eğer mümkünse gün içinde kendilerinde stres yaratabilecek her türlü çevresel etkenden uzak durmaya çalışmaları gereklidir. Stres yaratan çevresel etkenlerden kaçmamız her zaman mümkün olmasa da,ufak tefek değişiklikler bile faydalı olabilir. Örneğin,trafik olmayan saatlerde dışarı çıkmaya çalışmak,eğer kişi çalışıyorsa işe daha erken,trafiğin daha az olduğu bir saatte gidip,trafiğin çok yoğun olmayacağı bir saatte geri dönmeye çalışması gibi çözümler üretilebilir.

Oruç tutan kişilerin mümkünse iş ve aile ortamlarındaki kişilerle çatışmaya girmekten kaçınmaları gereklidir. Oruç tutan kişiler normal günlere göre daha hassas,kolay irrite edilebilir olduklarını göz önünde bulundurarak ilişkilerini sürdürmelidirler.

İş yerlerinde yoğun stres yaratabilecek projeler,çalışmalar,kararlar,değişimler mümkünse ertelenmelidir. Yeni çalışmaların,belirsizliklerin,değişimlerin de stres yaratıcı faktörler oldukları unutulmamalıdır.

Oruç tutan kişiler yeterli uyku uyuduklarından da emin olmalıdırlar çünkü uykusuzluk da kişinin yaşadığı stres düzeyini arttıran önemli bir faktördür.

Kafein içeren besinlerin aşırı tüketiminden kaçınılması gerektiği de unutulmamalıdır…

Uzm. Dr. Esra Başöz

Total
0
Shares
Related Posts

Tiroit Hastalıklarında İyot Önemli

Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde 40'ında çeşitli tiroid bezi hastalıkları bulunuyor. Araştırmalar, Türkiye'de kişilerin günlük almaları gereken iyotun ortalama 4'te birini aldıklarını gösteriyor.
Total
0
Share