Histeroktemi cinsel hazzı etkiliyor mu?

Histerektomiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Histerektomi sonrası cinsel yaşam hastalara göre değişmektedir. Hastalarda uterus alındığı için cinsel ilişkde orgazm sırasında uterus kontraksiyonları olmayacaktır. Bazı hastalar cinsel ilişkiden daha fazla zevk almaya başlayacaktır. Bunun nedeni uterusa bağlı ağrı ve kanamalarının olmaması,gebe kalma endişesi yaşamamasıdır. Uterusun tamamının (total histerektomi) veya uterusun üst kısmı cerrahi olarak alınıp,serviksin bırakılmasının (subtotal histerektomi) cinsel açıdan farkının olmadığı saptanmıştır.

Histeroktemi sonrası kişi menopoza girer mi?

Histerektomi ameliyatından sonra adetleriniz kesilir. Peki bu menapoza girmek midir ? Menapozu belirleyen yumurtalıklardan salgılanan hormonlardır (Estrogen-Progesteron). Uterus (Rahim) yumurtalıklarda üretilen hormonlara cevap vererek gebeliğe hazırlık yapar,gebe kalınmazsa adet kanaması olarak rahim içi dokusu endometrium atılır. Ameliyat sırasında yumurtalıkları alınmayan ve menapozu başlamamış yani halen hormon üretimi olan yumurtalığı olan hastalar menapoza girmezler. Menapoz yumurtalıklarda bulunan yumurta hücrelerinin artık azalması ve hormon üretmemesi ile alakalıdır. Menapoza girmemiş ve histerektomi sırasında yumurtalıklarıda birlikte (Bilateral salpingooferektomi) alınan hastalar cerrahi olarak menapoza girerler. Bu durumu ameliyat öncesi doktorunuz ile konuşup karar vermelisiniz.

Hangi durumlarda vajinal histeroktemi’ye başvuruluyor?
Vaginal olarak yapılabilecek bir histerektomiyi vaginal olarak yapmak en iyisidir. Vaginal olarak yapılabilecek bir histerektomiyi laparoskopik olarak yapmak doğru olmayabilir. Ancak vaginal olarak uterusun alınması uygun değilse diğer yöntemler uygulanır. Cerrahın tecrübesi hangi tip ameliyat yönteminde fazla ise o yöntemi benimsiyebilir. Sonuç olarak hastanın şartları ve cerrahın tecrübesi ile her hasta tam olarak değerlendirildikten sonra yöntem konusunda karar verilir.

Vajinal histerektomi nasıl uygulanıyor?
Vaginal Histerektomide uterus vaginal olarak yapılan kesiler ile alınır. Karından herhangi bir ameliyat yapmanıza gerek kalmaz. Karından kesi olmadığı için hastanın iyileşme süreci daha rahat ve hızlıdır. Hastanın ağrısı da daha az olur. Ancak her hasta vaginal histerktomi yapılmaya uygun olmayabilir. Uterusun sarkması,myomlara bağlı uterusun büyüklüğü ve daha önce geçirilmiş ameliyatlara bağlı yapışıklıklar vaginal histerektomi için karar verdirir. Cerrahi açıdan uygunsa histerektomi yapmak için en uygun yol vaginal olarak uterusun alınmasıdır.

Doç. Dr. Hüsnü Görgen

Total
0
Shares
Related Posts

Atopik egzama nedir?

Hastaların yaklaşık yüzde 70’inde ailede astım, saman nezlesi veya egzama gibi atopik hastalıklardan bir veya birkaçı beraber bulunuyor.
Total
0
Share