HPV Aşıları (Rahim Ağzı Kanseri Aşıları) Ne Derece Koruyor?

ki tip aşı vardır. Biri HPV’nin iki tipine karşı koruyor. Diğeri ise dört tipine karşı koruyor. Rahim Ağzı Kanserine karşı yaklaşık %100’e yakın koruma sağlıyorlar.

HPV nasıl bulaşır?

HPV temel olarak cinsel temas ile bulaşır. Genital-genital temas,el-genital temas veya oral-genital temas ile bulaşabilir. Bulaşma için deri teması (epitel) yeterlidir. Dünyada en sık cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Deri teması ile bulaştığı için prezervatif kullanımı tam koruma sağlayamaz.

HPV Ülkemizde ne kadar yaygındır?

Ülkemizde HPV’nin ne oranda görüldüğünü gösteren yeterli sayıda çalışma mevcut değildir. Ancak,her gün 4 kadın bu kanser tanısını almaktadır.

HPV kimlere bulaşır?

Hem kadına hem de erkeklere bulaşabilir.

HPV’den nasıl korunmalıyız?

HPV’den en etkili korunmayı sağlamak için HPV aşısı yaptırmak (%100’e yakın) ve düzenli jinekolojik kontrol (pap-smear testi) yaptırmak gereklidir.

HPV Aşıları (Rahim Ağzı Kanseri Aşıları) ne derece koruyor?

İki tip aşı vardır. Biri HPV’nin iki tipine karşı koruyor. Diğeri ise dört tipine karşı koruyor. Rahim Ağzı Kanserine karşı yaklaşık %100’e yakın koruma sağlıyorlar.

Sadece pap smear test yaptırılarak koruma sağlanamaz mı?

Testler bir korunma yöntemi değil,var olan bir durumu bulma yöntemidir. Bu yüzden en etkili korunma yöntemi aşılama ve pap testlerinin düzenli olarak yapılmasıdır.

HPV aşıları güvenli midir?

Aşının içinde virüs yoktur. Çok güvenlidir.

Aşı kaç doz yapılmaktadır ve ne kadar süre korumaktadır?

Aşı koldan ve 6 ay içinde 3 doz olarak yapılmaktadır.

Aşıyı nerede ve nasıl yaptırabiliriz?

Kadınlar,kadın hastalıkları uzmanlarına gidebilirler. 9–16 yaş arası kız çocukları için ise çocuk hastalıkları uzmanından bilgi alınabilir.

HPV aşılaması en erken kaç yaşında olmalıdır?

9 ila 45 yaş arası herkese uygulanabilir.

Aşıların dünyadaki uygulamaları ne durumda?

A.B.D,Avustralya,Kanada,Avrupa Birliği ülkeleri,İsrail ve bazı Arap ülkelerinde de aşılama rutin olarak önerilmektedir. 72’den fazla ülke,HPV virüsüne yakalanma riski bulunan kadın ve kızları "Toplu Aşılama Programı"kapsamına alıyor. Bu ülkelerde aşı geri ödeme kapsamındadır.

Aşılama öncesi test yaptırmak gerekiyor mu?

Hayır!

Kişide halihazırda HPV hastalığı varsa aşı yaptırılabilir mi?

Evet. Aşı sayesinde diğer tiplere karşı korunma sağlanmış olur.

Aşı erkeklere de yapılabiliyor mu?

Evet.

Aşının erkeklere yapılması neden önemli?

Erkeklerin HPV’yi kadınlara bulaştırmasının önlenebilecek olmasıdır. Ayrıca penis kanserine sebep olan HPV sebebiyle de erkek açısından koruyucudur.

Dr. Nevzat melih Gündüz

Total
0
Shares
Related Posts

Cildinizi Su İçerek Koruyun

Sağlıklı ve güzel bir cilt için, bol su içmeye ve beslenmeye önem vermek gerektiğini belirten Dr. Hacı Ali Telbisoğlu önemli bilgiler aktardı:
Total
0
Share