Kızımın cinsel sorunu babasından gizlenmeli mi?

Hemen hemen her anne-babanın aklına; çocuğunun aşk ve seks hayatı konusunda pek çok soru takılıyor. İşte ebeveynlerin en çok merak ettikleri sorular ve uzmanların verdiği çok önemli yanıtlar..

Çocuk ne kadar büyürse büyüsün,ailesi için her daim küçüktür. Ebeveyn,biricik yavrusunun büyüdüğünü bir türlü kabul etmez. Hatta çoğu zaman onun da bir cinsel hayatı olduğunu kabullenemez. Aklına birçok soru gelen anne-baba,çocuğuyla yüz göz olmak istemez,onunla konuşmaktan kaçınır. İçindeki korkular ise her geçen gün biraz daha artar. İşte ailelerin çocuklarıyla konuşamadıkları:


ERKEN YAŞTA SEKS NASIL ENGELLENİR?

Çocuğun erken yaşta cinsel ilişkiye girmesinin önüne nasıl geçilebilir?
Günümüzde pek çok genç kız aslında cinsel yaşamla tanışmaya hazır olmamalarına rağmen,’terk edilebilirim’ kaygısıyla seksle erken yaşta tanışmak zorunda kalabiliyor. Bunun önüne geçmek için çeşitli bahanelerle konuyu çocuğunuza açın. Örneğin;dizide sevişen bir çift gördüğünüzde bunu bahane ederek sohbet edin.

HAZIRLIKSIZ CİNSELLİK SARSAR
Hem fiziksel hem ruhsal olarak buna hazır olunmadan yaşanan cinsel ilişkinin,onu derinden sarsabileceğini anlatın. Erken yaştaki cinsel yaşamın önüne geçmek için bu tür eğitimi çocukluk çağında verin.

NEDEN SIK SEVGİLİ DEĞİŞTİRİYOR?
Çocuğun sık sık sevgili değiştirmesi nasıl önlenebilir?
Günümüzde anne ve babaların en sık yakındıkları konulardan biri de,ergenlik dönemindeki çocuklarının sık sevgili değiştirmeleri… Kimi popüler olmak,kimi de sevgi açlığını gidermek için sık sık sevgili değiştiriyor. Kızınıza "Çıktığın insan,biraz özel olmalı ve sana değer vermeli. Sen de değer verilmenin hazzını hissetmelisin"şeklinde konuşarak sık sevgili değiştirmenin ne tür sorunlar oluşturabileceğini anlatın. Ayrıca eşinizle ilişkinizde ona örnek oluşturmanız,’Bak görüyor musun,babanla birbirimize ne kadar değer veriyoruz. İşte,sen de bunları yaşamalısın’ diyebilmelisiniz.

13 YAŞINDA SEVGİLİ AİLEYE GÖRE DEĞİŞİR
Ergenlik döneminde bir çocuğun flört etmesi doğru mu?
Ergenlik dönemindeki çocukların bazıları yetişkin gibi davranıyor,bazıları ise hâlâ çocukluk döneminden kurtulamamış oluyor. Ayrıca kimi aileler çocuklarının bu yaşta sevgilisi olmasında hiçbir sakınca görmezken,kimi ise çocuklarının üniversiteye kadar sevgili edinmesine sıcak bakmıyor. Dolayısıyla bu soruya net bir şekilde ‘evet’ ya da ‘hayır’ demek doğru değil! Eğer aile yapınıza ters düşmediğine inanıyor ve çocuğunuzun da buna hazır olduğunu düşünüyorsanız,endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok.

SIRRIN BOYUTU YA BENİ AŞARSA?
Ergen kız çocuğu erkek arkadaşıyla cinsel ilişkiye girdiğini annesine söylediğinde bu bilgi babayla paylaşılmalı mı?
Çocuklarla ilgili hiçbir bilgi,annede veya babada sır olarak kalmamalıdır. Çünkü bu,ciddi bir risk oluşturur. Eğer söylememeniz konusunda ısrar ederse,’Bunu,babanın/annenin anlayabileceği şekilde aktarmalıyım’ diyerek konuyu paylaşacağınızı belirtmeniz gerekir. Aksi halde çocuk,’Nasıl olsa söylemez’ diyerek bunu kullanır.

BİLDİĞİNİZİ BELLİ EDİN
Eğer otorite sorununuz varsa,bunu anne tavrı ile belli edebilir;"Bize yalan söyleyip,bir yerlere gidiyormuşsun. Artık gece şu saatten sonra dışarıda olmanı istemiyorum"diyerek bunu bildiğinizi ifade edebilirsiniz.

İNTERNETİ KISMAK ÇÖZÜM OLUR MU?
Çocuğunuzcinselliğini sergileyen fotoğraflar çektiryor. Üstelik bunları,internette yayınlıyor. İnternet kısıtlamalı mı?
İnterneti kısıtlamak geçici ve etkisiz bir yöntem. Artık cep telefonlarından bile internete rahatlıkla girilebiliyor. Bunu yasaklamak sadece onların yalan söyleme yetilerinin gelişmesine yol açabiliyor. Bu nedenle interneti tümüyle yasaklamak yerine kullanım süresini kısıtlayabilirsiniz. Ancak sadece interneti kısıtlamanız yetmez.

İLGİ ALANINI DEĞİŞTİRMELİ
Çocuğunuzun ilgi alanının başka bir yöne kayması için onu spora yönlendirebilir,hatta birlikte spor yapabilirsiniz. Alışverişe çıkabilir,birlikte film izleyebilirsiniz.

Dr. Arzu Önal

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share