Intracor Presbiyopi Tedavisi

YAŞA BAĞLI YAKINI GÖRME KUSURUNDA BÜYÜK AŞAMA:

Yaşa bağlı yakını görme kusuru (presbiyopi) tedavisinde başarı oranı yüksek olan INTRACOR Presbiyopi Tedavisi,Uluslararası Oftalmoloji dünyasının senelerdir üzerinde çalıştığı ve son 20 yılın en önemli ve ileriye dönük en ümit vadeden buluşlarından biridir. "INTRACOR Presbiyopi Tedavisi ”Lasik Yöntemini miyop,astigmat ve hipermetrop amaçlı geliştiren Güney Amerikalı ünlü göz doktoru Dr. Luis Ruiz tarafından ilk kez uygulanmıştır. Ancak,uzun yıllardır üzerinde çalışılan bu yöntemin geliştirilmesinde Türk doktorlarının da yer aldığı bir ekip de katkıda bulunmuştur.

INTRASTROMAL PRESBİYOPİ TEDAVİSİ INTRACOR HAKKINDA:
Bu yöntem,yalnızca Intracor Presbiyopi tedavisi için özel olarak geliştirilen Femtec Femtesecond lazer cihazı ile yapılmaktadır. Femtosecond Lazer kısa zamanda (saniyede 15,000 nokta)sayısında ki lazer ışınını mikron düzeyinde hassasiyetle istenilen noktalara odaklayıp kornea tabakasında 1–3 mikron büyüklükte su içeren kabarcıklar oluşturur ve bu kabarcıklar doku ayrışmasını sağlar. Böylece,Presbiyopi tedavisi,gözün dış tabakasını kesmeden,kornea dokusunu inceltmeden yapılır.

Lasik tedavisinden tamamen farklı bir şekilde uygulanmaktadır. Lasik uygulamalarında korneadan bir flep kesisi yapılırken bu yeni tedavi ile korneadan flep kesisi yapmaya gerek yoktur. Dolayısıyla korneanın ön yüzeyi hiç dokunulmadan kaldığından 20 saniye gibi çok kısa bir sürede,ağrı ve enfeksiyon riski olmadan uygulanmaktadır. İnce ve kuru gözlere de rahatlıkla bu yöntem gerçekleştirilebilir. Tedaviden hemen sonra hasta evine gider ve ertesi gün normal hayatına döner. Bu yöntemin diğer avantajları diğer yöntemlerden farklı olarak 2 göze uygulanabilmesi ve uzak görüşü bozmadan yakını düzeltmesidir.

Avantajları:
•Intra COR adı da verilen bu tedavi öncelikle tek göze uygulanıp ardından,3 ila 6 sonrasında diğer göze de uygulanıyor. Diğer tetkiklerin aksine uzak görüşü etkilemiyor.
•Daha önce katarakt ya da lazer ameliyatı ile iyileştirilmiş gözlere uygulanmasında bir sakınca yoktur.
•Flap kesme,flap kaldırma veya doku tıraşlama yoktur. Korneanın iç tabakalarına yapıldığından göz hemen iyileşir (1 -2 saat)
•Gözler damlalarla uyuşturulduktan sonra işlem 15–20 sn sürer.
•Tedavi sonrası 1–2 saat batma,sulanma olabilir.
•Tedaviden sonra 1–2 ay damlalar kullanılır. Hasta hemen ertesi gün işine dönebilir.

Tedavi ile ilgili merak edilenler;
Tedaviden yüzde yüz sonuç almak mümkün mü?
Sonucun en önemli kısmı,uzak görmede çok ciddi bir bozukluk yaratmadan her iki göze de uygulanması ve yakını görme sorununda bu yöntemle çok başarılı sonuçlar elde edilmesidir. Gözü kaybetme ve göze hasar verme riski bu yöntemle hemen hemen yoktur. Bu yöntemin uyguladığı her yüz kişiden 85’i gözlüksüz gazete okur hale gelmiş ve eski şikâyetleri hiçbir zaman geri gelmemiştir.

Bu yöntem herkese uygulanabiliyor mu?
Yöntem sadece çok ince kornealara sahip olanlara ve katarakt başlangıcı tespit edilen hastalara uygulanmamaktadır. Daha önce lazer tedavisi görenlere;miyop sorunun lazerle çözdüğümüz 40’lı yaşlara gelmiş yakını göremeyen hastalara bu yöntem uygulanabiliyor.

Uygulama ne kadar sürüyor?
Tedavi süreci çok kısa bir süredir ve ağrı,enfeksiyon gibi riskleri yoktur. Sadece korneanın ara tabakası etkilendiğinden ve ön yüzeyi dokunmadığımız için kişi lazerden sonra çıkıp 1–2 saat içinde normal hayatına geri dönebiliyor.

Doç. Dr. Bozkurt Şener

Total
0
Shares
Related Posts

Anal Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Anal Fissür makat bölgesinde (anus) oluşan çatlaklardır. Çatlakların en önemli nedenleri ise aşırı ve uzun süre kabızlık,ıkınma,normal doğum ve düzensiz barsak alışkanlıklarıdır.

Gözlük Takmaya Son!

Gözlükten kurtulmak için lazer ameliyatında uygulanan teknoloji ve kişiye özel tedavi önemli.
Total
0
Share