İshalin Evde Tedavisi Mümkün mü?

Ailelerin dikkat etmesi gereken nokta günlük dışkılama sayısının ve kusmanın 5-6’dan çok olması , 38 ve üzeri ateş , çocuğun halsizleşmeye başlaması ve ağızdan beslenmenin giderek azaldığı durumlarda hızla doktora başvurması gerektiğidir.

Ev ortamında içinde su ve elektrolitlerin bulunduğu bir çeşit ağızdan kullanılabilen serum niteliğinde sıvı takviyesi hazırlanabilir. Ancak sıvı kaybı çok fazla olan,yani yüzde 10’un üzerine çıkan çocuklarda bu tip uygulamalarla zaman kaybetmeyip damar yolu ile sıvı tedavisine başlamak gerekiyor. Ailelerin dikkat etmesi gereken nokta günlük dışkılama sayısının ve kusmanın 5-6’dan çok olması,38 ve üzeri ateş,çocuğun halsizleşmeye başlaması ve ağızdan beslenmenin giderek azaldığı durumlarda hızla doktora başvurması gerektiğidir.

Ev ortamında hazırlanabilen sıvı tarifi;

5 su bardağı kaynatılmış soğutulmuş suya 2 çorba kaşığı şeker,1 çay kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat konarak karıştırılır. Her ishal sonrası mutlaka olmak üzere hastaya içebildiği kadar sık aralarla içirilir.

İshalden korunmak için dikkat edilmesi gerekenler!

  • Dışarıda ve açıkta yiyecek bulundurmamaya çalışın. Bu durumdaki yiyecek ve içecekleri kullanmayın
  • Hijyen koşullarından emin olmadığınız yerlerde yemek yemeyin,içecekleri içmeyin.
  • El hijyenine dikkat edin,kendinizin ve çocuklarınızın ellerini sık sık yıkamasını sağlayın.
  • Süt ve süt ürünleri gibi kapalı ambalaj ürünlerini tüketirken çok daha dikkatli davranın. Üretim ve son kullanma tarihleri ile saklama koşullarına bakın.
  • Çocuklarda ishal başlar başlamaz sıvı takviyesine başlayın.
  • Sıvı kaybının artması durumunda mutlaka hastaneye başvurun

Dr. Ali Kaya

Total
0
Shares
Related Posts

Bağırsak Kanserleri

Erken evrede yakalanılan kanserlerde sağ kalım % 90’lardayken ileri evrede ise % 12’lere düşmektedir. Bu nedenle günümüzde kanser taramaları önemli
Total
0
Share