Kadınlar İçin Kalsiyum Takviyesini Yeniden Gözden Geçirme

Omurga travmasından bahsedelim. Geçen sene, British Medical Journal’da yayınlanan bir İsveç araştırması kadınlarda kalsiyum takviye kullanımının yüksek kalp hastalığı ve ölüm riskiyle ilişkili olduğu sonucuna vardı.

Şimdi ise, uluslar arası bilim adamlarından oluşan daha kapsamlı bir analizde kalsiyum takviyelerinin yaşlı kadınlarda kalp hastalığı ya da ölüm riskini artırmadığı ortaya konmuştur.

Kafanız mı karıştı? Benim de öyle ve bu yüzden bu hafta Seville, İspanya’da düzenlenen Osteoporoz, Osteoartrit ve Kas-İskelet Hastalıkları Dünya Kongresi’nde sunulan yeni çalışmaya daha yakından göz attım. Henüz yaşlı sayılmasam da ilerde yaşlı hayatı sürecek kadar uzun yaşamak isterim. Eğer yaşarsam, beni destekleyebilecek güçlü kemiklere sahip olmak ve kalp hastalığından kaçınmak da isterim. Tahminimce sizin dilekleriniz de bu yönde olacaktır.

Kalsiyum Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Gerçek

  1. Kalsiyum sözüm ona eksik bir besindir; yani çoğu Amerikan yeteri kadar kalsiyum almamaktadır. 19-50 yaşları arasındaysanız günde, 3 porsiyon mandıra ürününde veya badem sütü, soya sütü ya da diğer içecek türlerindeki  yaklaşık kalsiyum miktarı olan 1000 miligrama ihtiyacınız var demektir. Bir porsiyon genellikle bir kase kaymak veya az yağlı süt ya da yaklaşık bir kase yoğurda eşittir. (Ulusal Sağlık Enstitüsü’ndeki Diyet Takviyeleri Ofisi akıllı telefonlar için ne kadar kalsiyum ve diğer besinlere ihtiyaç duyduğunuzu gösteren ücretsiz bir mobil uygulama sunmaktadır. Bir diğer ücretsiz seçenek: Amerika Tarım Departmanı’nın online gereci.)
  2. Muhtemelen kalsiyumun güçlü kemikler için önemli olduğunu biliyorsunuz, fakat aynı zamanda sağlıklı kan basıncını teşvik ettiğini de biliyor muydunuz? Ayrıca kolon kanserini engelleme ve kalp sağlığını iyileştirme gibi çeşitli faydaları da bulunmaktadır.
  3. Günlük kalsiyum ihtiyacı yaşla birlikte artmaktadır. Bir dereceye kadar bu durumun nedeni yaş ilerledikçe kalsiyum emiliminin azalmasıdır. D vitamini tüm yaşlarda emilime yardımcı olmaktadır; bu nedenle birçok takviye ve gıdada hem kalsiyum hem D vitamini bulunur. Yaşlandıkça tüm kalsiyum ihtiyacını karşılamak zorlaşabilir, bu yüzden birçok kişi kalsiyum takviyelerine yönelmektedir.

 

Son Bulgular Sağlık ve Kalsiyum Takviyeleri Arasında Temiz Bir İlişki Olduğunu Göstermiştir

Avustralyalı, Danimarkalı ve Amerikalı bilim adamları tarafından gerçekleştirilen son çalışma yaklaşık 64.000 katılımcıyı kapsayan 18 araştırmayı incelemiştir. Bilim adamları D vitaminiyle veya vitaminsiz kullanılan kalsiyum takviyesinin yaşlı kadınlarda koroner kalp hastalığı veya tüm nedenlere bağlı ölüm riskini artırmadığını ortaya koymuştur.

Bu yeni bulgulara dayanarak, tüm yumurtaları aynı sepete koymayacağım. Günde en az 3 porsiyon kalsiyum açısından zengin yiyecekler tüketmeye ve somon balığı gibi D vitamini açısından zengin gıdalar almaya çalışıyorum. Hedeflerime ulaşamadığım günlerde aynı zamanda D vitamini içeren kalsiyum takviyesi alıyorum. Eğer hedefimden çok fazla sapmışsam sabah bir tane ve gece bir tane olmak üzere günde 2 takviye alıyorum.

Nedeni ise vücudun bir seferde yaklaşık 500 miligram kalsiyumu sindirebilmesidir. Bu nedenle, kalsiyum takviyesi alıyorsanız kalsiyum açısından zengin yiyeceklerle birlikte almayın; çünkü tamamının sindirimi sağlanamayacaktır.

Bir çift uyarı sözü: Herhangi bir besinin çok fazla tüketilmesi iyi bir şey değildir. Böbrek taşı oluşturmaya yatkınsanız bir kalsiyum takviyesi almadan önce doktorunuzla görüşün. Ayrıca Tıp Enstitüsü’nün 19-50 yaş arası kişiler için koymuş olduğu kalsiyum sınırı olan günlük 2500 miligramı geçmeyin.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Depo-Provera (Kontraseptif Enjeksiyon)

Depo-Provera, projestin hormonu içeren kadınlar için bir kontraseptif enjeksiyonu olan medroksiprogesteron asetatın yaygın olarak bilinen bir marka ismidir. Depo-Provera her 3 ayda bir enjeksiyon şeklinde verilir.
Read More

Her Kadının Tüketmesi Gereken 9 Yiyecek

Kadın sağlığı için doğru beslenme düşünüldüğü kadar karmaşık bir durum değildir. Yeni başlayanlar için bu dokuz müthiş gıda kanser, kalp hastalığı, osteoporoz ve menopoz sonrasında oluşabilecek önemli tehditleri önlemeye yardımcı olacaktır.

Adet Düzensizliği

Adet görmeyle ilgili düzensizliklerin ihmal edilmemesi gerekiyor. Aksi halde erken tanıyla tedavi edilebilecek birçok hastalık ilerleyebiliyor.
Total
0
Share