Kadınların Hayatını Kabusa Çeviren 5 Sorun

Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nden Dr. Şule Selvi; kadınların en sık yaşadığı sağlık sorunlarını anlattı.

Kariyer uğruna ertelenen evlilikler,anne olma isteğinin ileri yaşlara kayması,hormon düzensizlikleri ve erken menopoz oranının artması nedeniyle,kadınlar birçok jinekolojik sorun yaşıyor.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nden Dr. Şule Selvi;kadınların en sık yaşadığı sağlık sorunlarını anlattı:

Vajinal Enfeksiyon

Bu enfeksiyonlar,genellikle akıntı şikayetiyle ortaya çıkar. Tedavi için ilk olarak genital hijyenin doğru şekilde yapılması gerekir. Pamuklu iç çamaşırı giymek,genital asitliği ayarlanmış hijyen ürünleriyle temizlik yapmak ve gereksiz günlük ped kullanmamak çoğu zaman tedavi edici ve önleyici olabilir.

Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği;birçok önemli hastalığın belirtisi olabilir. Bu hastalar ultrasonla muayene edilmeli ve altta yatan bir hastalığın olup olmadığı belirlenmelidir.

Gebe Kalamama

Bir yıl süreyle düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebe kalınamaması,kısırlık göstergesi olabilir. Polikistik över sendromu ve çikolata kisti;ileri yaşlardaki kadınlarda kısırlığa neden olabilir.

Pelvik Kist

Sık adet düzensizliği ve ağrı,yumurtalıkta kist,kitle veya rahimde miyom belirtisi olabilir. Bu sorunlar;bazen ilaç tedavisi,bazen de cerrahi müdahaleyle çözülebiliyor.

Şiddetli Adet Sancısı

Çoğu zaman şiddetli adet sancılarının altında yatan sebep,tam olarak ortaya çıkanlamıyor. Bu ağrıları yaşayanların mutlaka doktora görünmesi gerekiyor. En sık görülen sebep ise kronik enfeksiyonlar ve endometriozis sorunudur.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Rahimağzı Kanseri

Human Papilloma Virüsler (HPV) çok yaygın görülen, belirti göstermeyen ve oldukça bulaşıcı virüslerdir. HPV, belirti göstermeyen bir virüs olduğu için insanlar farkında olmadan başka kişilere bulaştırabiliyor veya virüs yayılıyor.
Read More

Bir Kadın Anne Olunca Beyninde Neler Olur?

Nörologlar bir kadının, doğum yapmadan önce bile, hamilelik süresi içerisinde beynin yapısında olumlu değişiklikler gözlemlendiğini söylüyor. Yapılan bir araştırma sonucunda ortaya çıkan veriler ise oldukça şaşırtıcı.
Total
0
Share