Kadınlarda Kanser Riskini Artıran “5 Neden”

Kadınlarda yüksek sosyo ekonomik düzeyde yaşam, boyun 1.75’in üzerinde olması, erken adet görmesi ve geç menopoza girmesinin meme kanseri riskini artırdığı bildirildi.

Kadınlarda yüksek sosyo ekonomik düzeyde yaşam,boyun 1.75’in üzerinde olması,erken adet görmesi ve geç menopoza girmesinin meme kanseri riskini artırdığı bildirildi.

Meme kanserinde en önemli risk faktörü cinsiyettir. Diğer nedenler de,kadının boyunun 1.75’in üzerinde olması,erken adet görmesi,yüksek sosyo ekonomik düzeyde yaşaması ve geç menopoza girmesidir.

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Meme kanserinin erken teşhisiyle kanser vücuda yayılmaz. Meme kanserinin erken teşhisiyle birlikte sadece memenin tedavi edilmesiyle kanser sonlandırılabilir.

Erken teşhisi sağlayabilecek en önemli yöntem kişinin kendi kendini düzenli olarak muayene etmesidir.

Bu şekilde kişiler meme dokularını tanıyarak değişiklikleri daha çabuk fark edebiliyorlar.

Meme kanserinin en önemli belirtilerden biri memeden gelen akıntıdır. Çoğu zaman memeden gelen akıntı "mastit meme iltihabı"dediğimiz durumla karıştırılarak yanlış teşhis konulabiliyor ve kanser tedavisinde geç kalınabiliyor. Bu yüzden hastaların mamografi taramasıyla kesin sonuca ulaşmaları gerekiyor. Ayrıca kişinin yaşamındaki stres faktörlerini azaltması da kanser riskini azaltabiliyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Siz de Diyet Yapıp Kilo Veremiyor musunuz?

'Sonu gelmeyen haftalar boyunca sadece salata ve meyve yiyerek kilo vermeye çalışıyorum ama başarılı olamıyorum!' diyorsanız, diyet yaparken yaptığınız hatalara bir göz atın.

Brakiterapi Nasıl Yapılıyor?

Prostat kanserinde uygulanan tedavi alternatiflerinden biri olan brakiterapi, prostat dokusunun içerisine yerleştirilen ve düşük dozda ışın veren radyoaktif kaynaklar ile kanserli dokunun yavaş ve sürekli ışınlanması esasına dayanıyor.
Total
0
Share