Demir eksikliğini tedavi etmeyelim; nedenini araştıralım.

Demir eksikliği anemisi yaşam kurtarabilecek erken tanıyı sağlayabilecek bir işarettir.

Demir eksikliği kansızlığının tedavisi;altta yatan ve demir eksikliğine neden olan hastalığın tedavisidir. Adet kanamaları fazla oluyor ise bunun tedavisi ve sonrasında demir içeren ilaçların eklenmesi,mide ülseri var ise bu ülserin tedavisi gibi.

Ağrı kesiciler kullanılıyor ise kesilmesi,emilim bozukluğu var ise bu bozukluğun tedavisi veya tedavi edilemeyecek bir hastalık ise iğne ile doğrudan demir tedavisi yapılması gereken yaklaşımlardır.

Altta yatan hastalık teşhis edildikten ve tanısı konulduktan sonra bir çok demir ilacından birisi seçilerek demir eksikliğini gidermek için verilebilir. Demir ilaçlarının kendisi de mide ve oniki barsak ülserlerine yol açabilir,karın ağrısı ve dışkının siyah renge boyanmasına neden olabilirler.

Demir eksikliği kansızlığının en önemli özelliği,vucudumuzdaki bir kanseri erken tanımamıza yol açabilecek bir öncü bulgu olmasıdır. Bu kanserin erken tanısı için incelemeler yapmak gerekmektedir. Kanserlerin bir çoğu bu dönemde tanındığında ya tam tedavi edilebilmekte veya çok uzun sağ kalım süreleri elde etmek mümkün olabilmektedir.

Demir eksikliği anemisi tedavi edilecek bir hastalık değil çözülecek bir problem,dikkate alınacak bir alarm,her şeyden önemlisi yaşam kurtarabilecek erken tanıyı sağlayabilecek bir işarettir.

Prof. Dr. Murat Saruç

Total
0
Shares
Related Posts

Saçınızın Zamanı

Saçlarımız sağlığını yitirmeden önlemleri almak uzun yıllar kaliteli ve canlı görünümde saçlara sahip olmayı getirecektir.
Total
0
Share