Gözaltı Morluklarının En Büyük Nedeni Damar Genişlemesi

Göz çevresindeki deri (periorbital), vücudumuzun en ince derisidir. Kan deri yüzeyine yakın genişlemiş damarlardan geçtiği zaman, mavimsi bir renk tonu üretebilir.

Göz Altındaki Koyu Halkalar Ve Morluklar,Deriden Görülebilen Kan Damarlarıdır

Göz çevresindeki deri (periorbital),vücudumuzun en ince derisidir. Kan deri yüzeyine yakın genişlemiş damarlardan geçtiği zaman,mavimsi bir renk tonu üretebilir. Göz çevresinde kemik yapısı çukurda olan kişilerde,gölgeleme de gözlerin altında koyu renk oluşumunda katkıda bulunabilir. Göz altındaki damarların geniş olması ve kemik yapısı genelde genetik bir özellik olarak gözlenmektedir.

Alerji,astm ve ekzema
Göz çevresinde sürtünme ve kaşıntıya sebep olan her etken,göz altındaki cildin koyulaşmasını sağlayabilir. Cilt alerjisi,astım,burun alerjisi ve hatta besin alerjisi göz altında leke ve koyulaşmaya neden olabilir.

Düzensiz beslenme ve kansızlık
Yetersiz ve düzensiz beslenme gözaltı morluklarını arttırabilir. Kansızlık ve demir eksikliği durumunda,dokulara yeterli oksijen ulaşamadığı için gözaltı derisi mor görünebilir. Hamilelik ve adet döneminde (demir eksikliğine bağlı) gözaltındaki damarlar daha da belirginleşebilir.

Yorgunluk
Uykusuzluk ve yoğun çalışma temposunda cilt daha soluk olduğu için gözaltındaki toplar damarlar daha belirgin hale gelir.

Yaşlılık
Yaş ilerledikçe,kolajen lifleri (bağ dokusu) inceldiği için,gözaltı derisi saydamlaşır ve var olan koyulaşma daha belirgin hale gelir. Gözaltındaki morluk ve koyulaşma karaciğer hastalıklarına ve bazı ilaçlara bağlı olabilir. Bilimsel çalışmalarda,gözaltı koyulaşma sebeplerinin oranı;%40 damar genişlemesi,%38 yapısal,%12 tahriş sonrası koyulaşma ve %10 gölge etkisi olarak saptanmıştır.

Tedavi
Sağlıklı beslenmek,yeterli uyumak,sigara içmemek ve güneş ışınlarından korunmak tavsiye edilir. Eğer kansızlık ve demir eksikliği durumu varsa tedavi edilmesi gerekir. Deri,burun ve akciğerde alerji durumu varsa tedavi edilmesi ve kontrol altına alınması durumunda gözaltı morluklarında azalma görünür. Dermatolojik açıdan kapatıcı makyaj dışında,bazı renk açıcı kremler mevcut olmakla birlikte bir uzman hekim tarafından tavsiye edilmesi önerilir. Bazı durumlarda kimyasal peelingler,lazer uygulamaları ve cerrahi girişimler hekim tarafından tercih edilebilir.

Dr. Arda Eminzade

Total
0
Shares
Related Posts

Milli Kayakçı Aslı Nemutlu Hayatını Kaybetti

ALP Disiplini Milli Takım oyuncusu Aslı Nemutlu hafta sonu düzenlenecek Türkiye Gençler Kayak Şampiyonasına hazırlandığı Erzurum Konaklı kayak merkezinde dengesini kaybedip düşerek boynunu kırdı.
Total
0
Share