Kadınların %10’u Ağrılı Cinsel İlişki Yaşıyor

Mutsuz, isteksiz durumlarda cinsel ilişki ağrılı olabilir

Ağrılı Cinsel İlşki Nedir?
Kadınların yaklaşık %10’unda görülen bir durumdur. Burada kastedilen ağrı devam eden,ilişkide hep var olan ağrıdır;bir kez ağrı duyulması ağrılı cinsel ilişki demek değildir. Sürekli olduğu durumlarda gecikmeden yardım alınmalıdır,sosyal ilişkinin de bozulmasına fırsat verilmemelidir.

Ruhsal Durum
Mutsuz,isteksiz durumlarda cinsel ilişki ağrılı olabilir. İsteksizlik aynı zamanda vajinal salgılara da etki ederek kuruluğa ve ilişkide ağrı ve yanmaya neden olabilir. Cinsel ilişki iki tarafın da hazır olduğu zamanlarda olmalıdır.

Ağrılı Cinsel İlişkinin Tipleri Nelerdir ?

İki tip ağrılı cinsel ilişki olabilir:yüzeyel ağrı ve derin ağrı. Bazen her ikisi de olabilir.

Vajinismus
Vajinal kasların kasılması ile ağrılı ilişki ya da hiç ilişkide bulunamama şeklinde olabilir. Hem yüzeyel hem de derin ağrı yapar. Hastanın cinsel ilişkide bulunamadığı hallerde vajinal tampon kullanamaz,vajinal muayene yapılamaz,smear alınamaz. Bu nedenle hastanın kendi sağlığı için de tedavi önemlidir.
Nedenleri arasında en sık rastlanan iki neden yetiştirilme şeklinin çok yasakçı olması,cinsel ilişkinin ayıp,pis bir şey olarak görülmesi ve çocukluk çağında cinsel tacize uğramış olmaktır.

Her 10 Kadından 1’i Bu Sorunu Yaşıyor:Vajinismus

Derin Ağrı Nedenleri Nelerdir ?

 • Rahim ağzı ile ilgili nedenler:Penisin değmesi sırasında oluşan “çarpışma ağrısı”dır. Genellikle enfeksiyon nedeniyle olur.
 • Rahim ile ilgili nedenler:Myomlar ve adenomyozis en sık rastlanan nedenlerdir.
 • Endometriozis:Çikolata kisti olarak bilinen endometriozis her zaman kist oluşturmaz ve yaygın küçük odaklar şeklinde bulunabilir. Ağrılı cinsel ilişkinin en sık rastlanan nedenidir. Hastanın adet ağrıları da genellikle çok şiddetli olur,bazen tuvalet sırasında da ağrı duyulabilir. Şikayetler genellikle adete yakın zamanlarda daha şiddetli olur.
 • Yumurtalık kistleri:Kisti olan bir yumurtalık yer değiştirip penisin çarpabileceği bir pozisyona gelebilir. Bu durumda ilişki sırasında derin ağrı duyulur. Çikolata kistleri en sık rastlanan durumdur.
 • Leğen kemiği içinde yaygın enfeksiyon:Başta klamidya enfeksiyonları olmak üzere çeşitli etkenler oluşabilir. Spiral kullanan kadınlarda biraz daha sık görülebilir.

Yüzeyel Ağrı Nedenleri Nelerdir ?

 • Vajinal kuruluk:Menopoz ya da isteksizlik nedeniyle olabilir.
 • Vajina ve vulva enfeksiyonları:Mantar ya da trikomonas sık rastlanan nedenlerdir. Siğiller de ağrı yapabilir.
 • Doğum kesilerinin (epizyotomi) ağrıları:Kayganlaştırıcılardan fayda görülemezse cerrahi düzeltme gerekir.
 • İdrar deliğinin çevresindeki doku (karunkül):Ağrıya neden olduğunda küçük bir işlemle alınması gerekebilir.
 • Vulvodini:Dış cinsel organ ağrısıdır. Dokunmakla bile hastayı sıçratacak kadar ağrı olabilir. Nedeni kesin olarak bilinememekle birlikte tedavisi mümkündür.
 • Kanser:40 yaştan sonra başlayan cinsel ilişki ağrısında akla gelmesi ve aranması gereken bir nedendir.

Laparoskopi İle Ağrı Tedavisi –LUNA
Derin ağrı durumlarında tedaviye yanıt alınamazsa laparoskopi çok yararlı bir girişimdir. Pelvisteki her problem hem görülebilir ve hem de aynı anda tedavi edilebilir. Görülen endometriozis odakları yok edilir,çikolata kistleri çıkarılır,abse içeriği temizlenir,yapışıklıklar giderilir,myomlar alınır. Ağrı duyusunu omuriliğe taşıyan sinirler kısmen kesilerek ağrı belirgin derecede azaltılabilir.

Cinsel İsteksizlik Yaşam Değişikliklerinden Etkilenebilir

Prof. Dr. Tansu Küçük

Total
0
Shares
Related Posts

Felçli hastanın ölüm izni davası

İngiliz Yüksek Mahkemesi felç olduğu için doktorların zamanı geldiğinde yaşamına son vermesini isteyen bir "locked-in" sendromu (kilitli kalma sendromu) hastanın dava başvurusunu yerinde buldu.

Hıçkırığa Karşı 6 Yöntem

Hıçkırıklar genellikle kısa süreli olup ve bazen kendiliğinden geçer. Ancak bazı yöntemler de hıçkırığın geçmesini sağlayabilir.
Total
0
Share