Kahvaltı Yapan Çocuklar Okulda Daha Başarılı!

Araştırmalara göre; özellikle kahvaltı yapan çocuklar okulda daha başarılı oluyor, daha geç yorgunluk hissine kapılıyor ve sabahları kendilerini daha az aç hissediyor.

Kahvaltı günün en önemli öğünü olmasına rağmen özellikle okul çağı çocukları tarafından ihmal ediliyor.

Oysa çocukların gelişimlerinde çok önemli bir rol üstlendiği için kahvaltının asla atlanmaması gerekiyor.

Çünkü kahvaltı uzun süren açlıktan sonra enerji ihtiyacının karşılanmasında,besin öğelerinin günün ilk saatlerinde,yani vücudun en fazla ihtiyaç duyduğu dönemde dengeli bir şekilde alınmasında ve kan şekeri düzeylerinin dengelenmesinde anahtar bir rol üstleniyor.

Kahvaltı Yapan Çocuklar Daha Başarılı Oluyor
Araştırmalara göre;özellikle kahvaltı yapan çocuklar okulda daha başarılı oluyor,daha geç yorgunluk hissine kapılıyor ve sabahları kendilerini daha az aç hissediyor. Ayrıca bu çocuklar bütün derslerden daha iyi not alıyor,problemleri daha iyi çözüyor,derse daha iyi konsantre oluyor ve daha iyi kas işlevlerine sahip oluyor.

Bunun aksine çocuklar besin öğelerini yeterli almadıkları takdirde büyüme geriliği ve mental gelişim gecikmesi gibi ciddi sorunlarla karşılaşabiliyorlar.Hafif düzeyde beslenme yetersizliği kolaylıkla fark edilmiyor ancak çoğunlukla öğrenme bozuklukları ile sonuçlanıyor.

Örneğin daha çok yetersiz besin seçimi ve öğün atlama gibi nedenlerle oluşan demir eksikliği de davramşlarda ve performansta düşüşün yam sıra konsantrasyon bozukluklarına yol açıyor. Bunun için çocuklara mümkün olduğunca sık yumurta ve pekmez yedirmek gerekiyor.

Dyt. Şengül sangu Talak

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share