Kahve İçmek Selüliti Artırır mı?

Selülit probleminizin beslenme şeklinizle ilgisi olduğunu biliyor muydunuz?

Kahve ve çay gibi kafeinli içecekler içindeki kafeinden dolayı dolaşımı yavaşlatır. Selülitte dolaşımın yavaşlaması ile ortaya çıkan bir problem olduğu için aşırı çay ve kahve tüketimi selülit oluşumunu artırır. Kahvenin fazla tüketiminin selülit dışında çarpıntı,tansiyon yükselmesi ve uykusuzluk gibi olumsuz etkisi de bulunmaktadır. Günde 200 mg kafeinin fazlası vücuda zararlıdır. Ortalama günde 2 fincan kahve tüketilebilir.

Selülit oluşumunun beslenme ile ilişkisi var mıdır?

Selülit yıllar öncesinden başlar. Selülit,cilt yağ dokusu ve damarları ilgilendiren bir dolaşım bozukluğu hastalığıdır. Özellikle hareketsiz kişilerde dolaşım yavaşlar,damar dışına yağ hücrelerinin arasına sıvı sızar ve burada birikir. Organizma savunma sistemi olarak bu sıvının etrafını,kapsüllerle ve bağ dokusuyla çevreler ve nodüller oluşur. Böylece cildin düzgün görünümü kaybolur.

Hangi gıdalar selüliti artırıcı etki gösterir?

  • Yemeklerde kullanılan hayvansal yağlar: Yemeklerde hayvansal yağlardan uzak durun ve bitkisel yağlara yer verin. Hayvansal yağlar kan yağını artırır ve dolaşımı bozar. Yemeklerde bitkisel sıvı yağları kullanın.
  • Pişirme yöntemleri:Kızartmalar,kavurmalardan uzak durun. Yağların yanması ve kızarmasıyla birlikte açığa çıkan trans yağ asitleri dolaşımı ve sağlığı olumsuz yönde etkiler. Tercihen ızgara,haşlama,buğlama yöntemlerini tercih edin.
  • Alkol tüketimi: Dolaşımı etkilediği için uzak durulması gereken içecekler arasındadır.
  • Aşırı çay-kahve tüketimi; dolaşımı olumsuz etkilediği için azaltılması gerekir.
  • Tuz tüketimi: Kan basıncını artırmada etkili olan tuz selülit oluşumunda neden olur.
  • Asitli içecekler tüketimi:İçeriğindeki kafeinden dolayı kahve gibi selülite olumsuz etkisi vardır. Günlük sıvı tüketiminde kesinlikle asitli içeceklere yer verilmemelidir. Ayrıca basit şeker içerdiği için fazla tüketimi kilo alımına neden olur.

Dyt. Elif Küçük

Total
0
Shares
Related Posts

Depresyon belirtileri

Depresyon tanısı konulabilmesi için en az 5 belirti bulunmalıdır. Bu beş belirtiden en az 1’i temel belirti olmalıdır.

Dünyada yaşanan son dört grip salgınının nedeni

Amerikalı bilim insanları, dünyada yaşanan son dört grip salgınının, Büyük Okyanus'un doğusunda, soğuk suların deniz yüzeyine çıkmasına yol açan atmosfer olayı La Nina’dan sonra meydana geldiğini belirledi.
Total
0
Share