Kolesterol Tamamen Zararlı Değil

Toplum içinde yaygın olan genel kanının aksine, kolesterol tamamen zararlı bir şey değildir.

"Kötü huylu"olarak bilinen LDL kolesterolün (kandaki yağ),kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasında önemli risk faktörlerinden biridir.
Toplum içinde yaygın olan genel kanının aksine,kolesterol tamamen zararlı bir şey değildir. Karaciğer tarafından üretilen,birçok hücre ve hücre içi yapının bileşiminde yer alan kolesterol sindirime yardımcı olur. Kolesterol hormonların yapısında ve diğer vücut fonksiyonlarında önemli rol oynuyor. Kolesterolün olmaması halinde sinir sistemi fonksiyonunu yapamaz,sindirimde çok önemli olan safra asitleri üretilemez ve tüm hormonal denge bozulur. Kolesterolün farklı alt grupları bulunur,bunlar arasında toplumda en yaygın kullanılan adlarıyla "İyi huylu (HDL)"ve "Kötü huylu (LDL)"kolesterol bilinir. LDL (kötü huylu) kolesterol damarların iç çeperine oturarak "plak"denilen oluşumları başlatır ve plaklar ise zaman içinde damarlarda ciddi tıkanıklara neden olur.

Dr. Mahmut Çakmak

Total
0
Shares
Related Posts

Tıp Bayramı 1919 Yılından Bu Yana Kutlanıyor

Tıp Bayramı, her Mart ayının 14'ünde kutlanan, Türkiye'de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.
Total
0
Share