Kolesterol Tamamen Zararlı Değil

Toplum içinde yaygın olan genel kanının aksine, kolesterol tamamen zararlı bir şey değildir.

"Kötü huylu"olarak bilinen LDL kolesterolün (kandaki yağ),kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasında önemli risk faktörlerinden biridir.
Toplum içinde yaygın olan genel kanının aksine,kolesterol tamamen zararlı bir şey değildir. Karaciğer tarafından üretilen,birçok hücre ve hücre içi yapının bileşiminde yer alan kolesterol sindirime yardımcı olur. Kolesterol hormonların yapısında ve diğer vücut fonksiyonlarında önemli rol oynuyor. Kolesterolün olmaması halinde sinir sistemi fonksiyonunu yapamaz,sindirimde çok önemli olan safra asitleri üretilemez ve tüm hormonal denge bozulur. Kolesterolün farklı alt grupları bulunur,bunlar arasında toplumda en yaygın kullanılan adlarıyla "İyi huylu (HDL)"ve "Kötü huylu (LDL)"kolesterol bilinir. LDL (kötü huylu) kolesterol damarların iç çeperine oturarak "plak"denilen oluşumları başlatır ve plaklar ise zaman içinde damarlarda ciddi tıkanıklara neden olur.

Dr. Mahmut Çakmak

Total
0
Shares
Related Posts

Bahar Yorgunluğunu Spor Yaparak Yenin

Sanılanın aksine bahar yorgunluğu dinlenmekle değil daha çok hareket etmek ve spor yapmakla geçiyor. Dolayısıyla tercihen her gün, bol oksijenli bir ortamda en az 30 dakika, mümkün değilse hiç olmazsa haftanın 3-4 günü tempolu yürüyüş yapın.
Total
0
Share