Kalp Krizinde Hangi Dakika Kritik Öneme Sahip?

Kalp krizinde “ Zaman = Kastır” .

Kalp krizinde “Zaman = Kastır”. Her geçen dakika kalp kasının geri dönüşümsüz hasara uğramasına yol açar . Bu nedenle şikayeti olan kişilerin en kısa zamanda en yakındaki sağlık kuruluşuna başvurması gereklidir . Genel olarak kalp krizinin ilk 3,hatta 6 saati içinde yapılan başvurularda kalp kasının korunabilme ihtimali daha yüksektir.

Aspirin içmek işe yarar mı?

Tek başına verilen aspirin kalp krizine bağlı ölümleri % 21 oranında azaltır. Bu nedenle göğüs ağrısı olan kişilere aspirin alerjisi olmadıkça 300 mg çiğnenebilir aspirin vermek gerekir. Bu şekilde 5 ile 30 dakika arasında etki etmeye başlar.

Kalp krizi belirtileri başka sorunlarla karışabilir mi?

Kalp krizi ağrısı mide ağrısı yapabilecek mide ülseri,özofajit,safra kesesi taşı,safra kesesi iltihabı,akciğer hastalıkları ( akciğer embolisi,pnömoni ),aort damarı yırtılması gibi hastalıklar ile karışabilir.

Dr. Nalan Karadağ

Total
0
Shares
Related Posts

Çölyak Hastalığı Nedir ?

Çölyak hastası olan kişiler buğdayda arpada çavdarda ve yulafta bulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteinine tahammül edememektedir.

Astım Hastaları Kortizon Kullanmaktan Korkuyor

Astım hastalarının hastalıkları konusunda çok iyi eğitilmeleri gerekir. Hastalığını iyi bilen bir astım hastası, hastalığını kontrol altına tutmada doktoru kadar kendisine faydalı olabilir.
Total
0
Share