Güneşin Beyin Ödemi Oluşturduğunu Biliyor musunuz?

Gençler Kalp Krizine Dikkat!!
Sanılanın aksine sadece yaşlıların ve çocukların değil,gençlerin de güneşe karşı tedbirli olmaları gerekir. Kendilerinde kalp ya da tansiyon hastalığı bulunmadığı için güneşten korunmalarına gerek olmadığını sanan gençler çok yanılıyor. Genç yaştaki kişilerin özellikle sahil ve deniz kenarlarında veya havuz başlarında kızgın güneş altında saatlerce kalmaları büyük tehlike yaratıyor.

Çünkü aşırı sıcak nedeniyle oluşan sıvı ve mineral kaybı,kanın yoğunluğunu artırıyor. Bunun sonucunda da vücudun terleme ile soğuma dengesi bozuluyor ve halk arasında ‘güneş çarpması’ olarak adlandırılan beyin ödemi gibi tehlikeli durumlar ortaya çıkabiliyor.Güneş çarpmasının bulantı ve fenalık hissiyle başladığını,ardından da şuur bulanıklığı,yüksek ateş ve kasılmaların ortaya çıktığını belirtir.Bu belirtiler ortaya çıktığında zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız.

Prof. Dr. Sinan Dağdelen

Total
0
Shares
Related Posts

Yağlar ( Lipitler )

Vücudumuzda karbonhidratlardan sonra gelen en önemli enerji kaynağımızı lipitler oluşturur. Lipitler genel olarak suda erimezler. En önemli görevleri...

Geç Saatte Yemek Yiyenler Dikkat!

Şişman kişiler şişman olmayanlara göre daha fazla horluyor. Vücut kitle indeksi arttıkça horlama da artıyor ve uyku apnesi skorları yükseliyor.
Total
0
Share