Kanser Nedir?

Kanser 200’ü aşkın çeşidi olan bir hastalıktır. Kanser oluşumuna neden olan faktörlerin başlıcaları; besin, hava ve su ile alınan toksik kimyasallar, genetik, radyasyon, hormonlar ve beslenme biçimidir.

Hücrede hasar oluşturarak kanseri tetikleyen toksik kimyasallar oksidant olarak adlandırılır.

Bunun yanında besinlerin özellikle besin ya da tat verici olarak yemeklerde kullanılan bazı bitkilerin yaprakları,çiçekleri,meyveleri,soğanları ve tohumları oksidantlara karşı hücreleri koruyan oksidant karşıtı yararlı kimyasalları içerir. Bunlar da antioksidant olarak adlandırılır. Beslenmeye dikkat ederek ve sigaradan uzak durarak kanserin pek çoğu engellenebilir. Mide,kolon ve rektum,karaciğer,pankreas,böbrek,prostat gibi birçok kanserin oluşma nedenlerinin başında da beslenme gelmektedir. Vücudun kansere karşı dirençli olmasını sağlayan en önemli maddeler de antioksidantlardır.

Antioksidantları vitamin olanlar ve vitamin olmayanlar olarak ikiye ayırabiliriz. Vitaminlerden A,C,E vitaminleri antioksidant olarak işlev gören vitaminlerdendir. Viatmin olmayan antioksidantların başında ise karetenoidler,flavonoidler,fenoller,lignin,fitatlar,inositol gibi besin öğeleri yer alır.

Dyt. İpek Cirit

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Kemoterapi

Kemoterapi, güçlü kimyasallar kullanarak vücuttaki hızla büyüyen hücreleri öldüren bir ilaç tedavisidir. Kanser hücreleri çoğu hücrelere oranla çok daha hızlı büyüyüp çoğaldığı için çoğunlukla kanser tedavisinde kullanılır.

Mide Kanseri

Mide kanseri, sindirim sistemi organlarından midenin herhangi bir parçasından gelişebilen bir kanser türüdür. Mide kanserinin oluşumunda beslenme alışkanlıkları önemli bir rol oynamaktadır.

Prostat Kanserinde Hormon Replasman Tedavisi

Prostat kanserinde hormon terapisi, erkek testesteron hormonunun vücuttaki prostat kanser hücrelerine ulaşmasını engellemek için yapılan bir tedavidir. Aynı zamanda androjen deprivasyon terapisi olarak adlandırılır.
Total
0
Share