Karın Germe mi ? Liposuction mı?

Karın Germe (Abdominoplasti) mi ? Yağ Alma (Liposuction) mı?

Abdominoplasti ve liposuction teknikleri karın ve bel bölgesindeki istenmeyen görünümün düzeltilmesinde en sık kullanılan iki yöntemdir. Her iki yöntem ayrı ayrı kullanılabildiği gibi birlikte de kullanılabilir. Hangi yöntemin daha uygun olduğu karın kaslarının durumuna,cildin yapısına ve cilt altı yağ birikiminin miktarına göre belirlenir.

Liposuction tekniği özellikle karın ön duvarı fazla gevşememiş (ör;doğum yapmamış,aşırı kilo alıp vermeler yaşamamış kişiler),karın derisinde fazla sarkma ve gevşeklik olmayan,deri esnekliğinin iyi olduğu,ancak bölgesel olarak fazla yağın biriktiği,nispeten genç hastalarda tercih edilmektedir. Liposuction ile ciltaltındaki fazla yağ dokusu alınır ve karın derisinin büzülerek yeni duruma uyum sağlaması beklenir. Bu yöntemde karın ön duvarına ve karın derisine doğrudan bir müdahale yapılmaz.

Abdominoplasti tekniğinin temelini ise gevşemiş olan karın ön duvarının sıkılaştırılması,fazla ve sarkık olan karın derisinin cerrahi olarak çıkartılması oluşturur. Birden fazla doğum yapma veya kısa sürelerde fazla kilo alma-verme gibi nedenlerle karın ön duvarındaki karın kaslarının gevşediği ve karın içi organların dışarı doğru bombeleştiği olgularda abdominoplasti ile karın kaslarının sıkılaştırılması daha doğru yaklaşımdır. Yine elastikiyetini kaybetmiş ve sarkmış fazla derinin söz konusu olduğu olgularda abdominoplasti doğru çözümdür.

Bazı olgularda ise,abdominoplasti ile karın kasları sıkılaştırılır,fazla karın derisi çıkartılır ancak kalan karın derisi altında ve bel bölgelerinde fazla yağ birikimi de söz konusudur. Böyle olgularda abdominoplasti ve liposuction birlikte uygulandığında daha ideal bir sonuç alınır.

İdeal yöntemin belirlenmesinde hastanın yakınmaları,beklentileri ve plastik cerrahın deneyimi etkili olmaktadır.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Total
0
Shares
Related Posts

Karın İçinde Aort Yırtılmasına Dikkat

Damarların genişlemesi, çapının artması ve balonlaşması olan “anevrizma” nın daha da artması sonucu yırtılması, aort damarında gerçekleştiğinde hayati risk çok büyük oluyor…
Total
0
Share