İşitme Kaybı Derste Başarıyı Düşürüyor

İşitme kaybı her 100 çocuğun 2’sinde ortaya çıkan ve yaşam kalitesinin yanı sıra okul başarısını da olumsuz yönde etkileyen önemli bir sorun.

İşitme kaybı her 100 çocuğun 2’sinde ortaya çıkan ve yaşam kalitesinin yanı sıra okul başarısını da olumsuz yönde etkileyen önemli bir sorun. Sonradan gelişen işitme kaybının en sık görülen sebebi orta kulakta sıvı toplanması en sık 3-9 yaşları arasında görülüyor. Orta kulakta sıvı toplanması 3-6 yaş grubundaki çocukların yüzde 13’ünü,6-9 yaş grubunda da yüzde 7’sini etkisi altına alıyor. Özellikle orta kulakta sıvı toplanmasının neden olduğu işitme kayıpları,çocukların dil gelişimini olumsuz etkilediği gibi,okul başarısını da düşürebiliyor. Ayrıca söylenenleri sürekli tekrar ettirme ihtiyacı duyan çocuk çevresi tarafından dışlanabiliyor ve bunun yol açtığı psikolojik sorunlar ile baş etmek zorunda kalabiliyor.

İç kulak etkilenmişse;
Uygun tedavi ile çocuklar normal işitme yeteneğini sahip olabiliyor.

İŞİTME CİHAZI: Özellikle iç kulağın etkilenmiş olduğu hastalarda bu tedavi gerekebiliyor.
BİYONİK KULAK: İşitmesi tamamen olmayan çocuklar için ameliyat ile iç kulağın fonksiyonlarını gören özel bir cihaz yerleştiriliyor.
İLAÇ: Orta kulakta sıvı toplanmasına bağlı işitme kaybında ilaç tedavisi uygulanıyor.
TÜP UYGULAMASI: İlaç tedavisine yanıt vermeyen çocuklarda kulakların havalanabilmesi için basit bir operasyonla kulak zarı çizilip,sıvı boşaltılarak tüp yerleştiriliyor.

Çocuklarda ders performansını düşüren işitme kaybının ilaç,işitme cihazı,tüp veya biyonik kulak ile çözümü mümkün!

  • Televizyonu yüksek sesle dinliyorsa,
  • Yeterli kelime dağarcığına sahip değilse,
  • Konuşulanları sık sık tekrar ettiriyorsa,
  • Düşük okul başarısı ve öğretmenin dediğini anlamama gibi sorunlar yaşıyorsa çocuğunuzda işitme kaybı problemi olabilir.

Doç. Dr. Arif Ulubil

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share