Kolesterolünüzü 5 Yılda Bir Kere Ölçtürün

Kalp hastalıklarına karşı düzenli sağlık kontrolünden geçmek gerekiyor. Artık gençler arasında da kalp krizinden ani ölümlerin artması, bu kontrollerin önemini ortaya koyuyor.

Kalp hastalıklarına karşı düzenli sağlık kontrolünden geçmek gerekiyor. Artık gençler arasında da kalp krizinden ani ölümlerin artması,bu kontrollerin önemini ortaya koyuyor. Kalp hastalıklarının erken teşhis edilmesi ve koruyucu sağlık için her sağlıklı bireyin 20 yaşından sonra beş yılda bir kere kolesterolüne baktırması gerekiyor. Kalp damarlarındaki en önemli sorunlar,kandaki yağların (kolesterol) yüksekliğinden kaynaklanıyor. Sağlıklı bireylerin dışında,ailesinde kalp damar hastalığı ve yüksek tansiyon bulunanların düzenli doktor kontrolünden geçmesi gerekiyor. Bu takipler sayesinde olası hastalıklara karşı erken önlem alınabilecektir.

TANSİYON HASTALARI,HASTA OLDUĞUNU BİLMİYOR
Tansiyon hastalarının yüzde 45’i yüksek tansiyon hastası olduğunu bilmiyor. Yüksek tansiyon ani ölümlere yol açabilecek kalp ve damar sistemi hasarına yol açtığı için,düzenli takibin hayati önemi var. Tansiyon hastalığı,şeker hastalığı,kolesterol yüksekliği,kalp damar hastalığı olan kişilerin her yıl kan şekeri,kolesterol ve tansiyonlarını ölçtürmeleri çok önemlidir. Ailesel kolesterol yükseldiğinin yanı sıra kandaki bir protein olan homosistein aminoasit yüksekliği,lipoprotein A’nın yükseldiği,kanın pıhtılaşmasında görev alan maddelerin fazla olması da kalp krizine yol açabiliyor. Ama bunlar ancak çok genç yaşlarda,kalp krizine yol açacak herhangi bir nedenin bulunamadığı hastalarda,kalp krizi oluştuysa araştırılması gereken durumlardır. Sağlıklı kişilerde bunlara rutin bakılmasına gerek yoktur.

KALP HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİ?
Aşırı yağlı besinleri hiç tüketmeyin. Bu besinlerin sindirimi zor,kalorisi yüksek ve kalp damarlarında yağlanmaya yol açacağından,az yağlı yiyecekler tüketmek daha sağlıklı.
Alkolden kaçının. Alkolün iyi kolesterolü yükselttiği ve faydalı olduğu söylense de,alkol gizli kalori kaynağı,vücutta su tutulmasına yol açıyor ve tansiyonu yükseltiyor. Bu nedenle kalp hastaları alkolden uzak durmalı.

Prof. Dr. Şevket Görgülü

Total
0
Shares
Related Posts

Besinleri Doğru Pişirme Teknikleri

Besinlerin bileşiminde bulunan ve vücut için birçok faydası bulunan öğeler yanlış pişirme yöntemleriyle yararlılığını kaybederken kronik birçok hastalığada davetiye çıkarmakta ve yaşam kalitesini düşürmektedir.
Total
0
Share