Meme Estetiği Kadına Özgüven Veriyor

Göğüslerinizin daha dolgun görünmesini istiyorsanız, meme dikleştirme ve büyütme operasyonunu düşünün. Daha küçük göğüsler istiyorsanız, meme dikleştirme ve küçültme operasyonunu birleştirerek düşünün.

Birçok kadın için pitotik veya sarkık göğüsler endişe kaynağıdır. Göğüsler genellikle zamanla estetiğini,sıkılığını ve dinamik şeklini kaybeder. Yaşlanma,yer çekimi,kilo kaybı,ağır bir diyet programı,hamilelik ve emzirme tüm sarkık göğüslerin gelişimine katkıda bulunuyor. Genellikle kendi meme büyüklüğünden memnun fakat sarkık gögüslere sahip olan hastalara,daha estetik,sarkıklığı giderilmiş ve sıkılaştırılmış göğüsler için bir meme dikleştirme operasyonu yapılabilir. Bazı hastaların zaman içinde meme hacminde önemli miktarda kayıp olduğunda mutsuz olabilir. Bu gibi durumlarda meme protezi yerleştirerek memenin boyutu artırıldığı gibi şekil ve konumuda geliştirilmiş olunur.

Sarkık göğüsler meme dikleştirme operasyonu için iyi bir adaydır. Bazen meme başı da zamanla büyümeye başlar,meme dikleştirme ile orantılı meme başı görünümü ile estetik ve yükselmiş bir meme profili sağlanır.

"Kalem testi"ile meme dikleştirme operasyonuna gerek var mı yok mu belirlemek için iyi bir yoldur. Meme altına bir kalem yerleştirin ve kalem o yerde kalır ise,meme dikleştirme operasyonundan yararlanacaksınız demektir.

Meme sarkıklığının (Pitozisin) sınıflandırılması:

 • Evre I;Meme başı meme altı oluk hizasında,
 • Evre II;Meme başı meme altı oluğunun altında,
 • Evre III;Meme başı meme dokusunun en alt sınırında ve aşağı bakar konumundadır.

Göğüslerinizin daha dolgun görünmesini istiyorsanız,meme dikleştirme ve büyütme operasyonunu düşünün. Daha küçük göğüsler istiyorsanız,meme dikleştirme ve küçültme operasyonunu birleştirerek düşünün.

Operasyon öncesi görüşme

Görüşmede öncelikle sizin şuan ki şikâyetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir. Memelerinizin büyüklüğü,şekli,derinizin durumu,yaşınız,çocuk sahibi olup olmayacağınız,meme başının yeni yeri gibi durumlar sizinle konuşulur. Operasyonun ayrıntıları hakkında size bilgi verilir,iz,meme başı duyarlılığı,emzirme,anestezi şekli ve operasyonın riskleri hakkında bilgi verilir.

Operasyon zamanına hazırlık

 • 40 yaş altı hastalarada meme ultrasonografi,40 yaş üzeri hastalarda mammografi tetkikleri istenir. Operasyon günü size yardımcı olacak refaketçi gerekecektir.
 • Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)
 • Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.
 • Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın,saç jölesi kullanmayın,rahat kıyafet giyin,takılarınızı evde bırakın.
 • Operasyondan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.
 • Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.
 • Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon tekniği

Meme dikleştirme operasyonunda,hasta ve cerrah en iyi sonucu elde edilecek en uygun tekniğe birlikte (Superior,Superolateral veya İnferior Pediküllü) karar verir. Meme başı ve sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir,Meme başı normal yerine getirilir,fazla deri çıkartılır. Memedeki sarkıklığın boyutuna göre değişik şekillerde iz (meme başı üzerinde yarımay,sirküler veya meme ucundan aşağı doğru inen 4-5cm düz insizyon izi gibi) kalır. Göğüslerinizin daha dolgun görünmesini istiyorsanız,meme dikleştirme ve büyütme (silikon protez) operasyonu,daha küçük göğüsler istiyorsanız,meme dikleştirme ve küçültme operasyonu uygulanarak sarkıklık ortadan kaldırılabilinir. İzler başlangıçta belirgin olup,zamanla belli belirsiz hale gelir.

Meme pitozuna (sarkıklığa) göre operasyonun değerlendirlmesi

 • Evre I;Meme implantı ile düzeltilebilir veya meme implantı olmadan meme başı etrafı yapılan kesi ile deri çıkarılması (hilal şeklinde iz) tekniği ile düzeltme yapılabilir.
 • Evre II;Meme başı etrafından yapılan kesi ile veya meme başından aşağı doğru inen 4-5 cm’lik iz ile lollipop şekeri tarzında bir operasyon tekniği ile düzeltme yapılabilir.
 • Evre III;Ters T şeklinde iz veya meme başından aşağı doğru inen 4-5 cm’lik izle lollipop şekeri tarzında bir operasyon tekniği ile düzeltme yapılabilir.

Anestezi türü

Genel anestezi yöntemi ile uygulanır.

Operasyon süresi

Ortalama 3 saat kadar sürer.

İyileşme süreci

Operasyon sonrası genellikle rahat geçer. Operasyon sırasında meme protezi kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Pansuman 2 gün sonra açılarak yara kontrol edilir. 7 gün sonra sargı açılır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir. Erken dönemde şişlik olabilir,meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. İşinize bağlı olarak 3-4 gün içinde normal işinize dönebilirsiniz. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme dikleştirme operasyonu genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren,kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten onları yaşama daha bağlı hale getiren bir operasyondur. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur,ancak kilo değişiklikleri,gebelik,emzirme ve yerçekimi yeni sarkıklıklara neden olabilir.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Total
0
Shares
Related Posts

Afrika’da Virüs Operasyonu

Uluslararası sağlık kurumlarının filmleri aratmayan operasyonu, öldürücü bir virüsün Uganda'da salgın haline gelmesini önledi.

Her hasta memesini kaybetmeye mahkum mu?

Acıbadem Maslak Hastanesi'nden Meme Sağlığı Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cihan Uras, meme kanserinin tedavisi hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladı.
Total
0
Share