Astımlılar Yaz Günlerinde Sağlıklarını Nasıl Koruyacaklar?

Sıcak yaz ayları kronik hastalığı olanları zorluyor.

Hava kalitesi önemli

Astım hastalarının yaşadığı sıkıntıların başında nefes darlığı geliyor. Nefes darlığı atakları çeşitli tetikleyici durumlarla ortaya çıkıyor. Tetikleyici durumlar viral enfeksiyonlar ya da alerjenlere maruz kalma gibi durumlar olabileceği gibi,hava kalitesiyle de ilgili olabiliyor. Örneğin;bulunulan iç ortamın hava kirliliği (sigara dumanı,keskin koku,kimyasal maddeler) ya da dış ortamın hava kirliliği (egzoz gazları,şehirlerin hava kirliliği gibi) astım ataklarını başlatabiliyor.

Tetikleyici faktörler
Ayrıca akciğerlere ulaşan havanın ısı ve nem gibi özellikleri de hava yollarında bulunan kolinerjik reseptörleri etkileyerek astım bulgularının başlamasına neden olabiliyor. Sıcak hava ve yüksek nem,astımda bulguların ortaya çıkmasına neden olan tetikleyici faktörler arasında yer alıyor.

Uygun nem miktarı %30-50
Aşırı sıcaklarda astımlıların kendilerini koruması gerekiyor. Astım hastaları için ortamdaki havanın en uygun nem miktarı yüzde 30-50 arasındadır. Polenlerin havada uçuşmaya başlaması,alerjik astımlı hastalar için olumsuz bir ortam oluşturuyor .

Dr. Sadi rüştü Vural

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share