Astımlılar Yaz Günlerinde Sağlıklarını Nasıl Koruyacaklar?

Sıcak yaz ayları kronik hastalığı olanları zorluyor.

Hava kalitesi önemli

Astım hastalarının yaşadığı sıkıntıların başında nefes darlığı geliyor. Nefes darlığı atakları çeşitli tetikleyici durumlarla ortaya çıkıyor. Tetikleyici durumlar viral enfeksiyonlar ya da alerjenlere maruz kalma gibi durumlar olabileceği gibi,hava kalitesiyle de ilgili olabiliyor. Örneğin;bulunulan iç ortamın hava kirliliği (sigara dumanı,keskin koku,kimyasal maddeler) ya da dış ortamın hava kirliliği (egzoz gazları,şehirlerin hava kirliliği gibi) astım ataklarını başlatabiliyor.

Tetikleyici faktörler
Ayrıca akciğerlere ulaşan havanın ısı ve nem gibi özellikleri de hava yollarında bulunan kolinerjik reseptörleri etkileyerek astım bulgularının başlamasına neden olabiliyor. Sıcak hava ve yüksek nem,astımda bulguların ortaya çıkmasına neden olan tetikleyici faktörler arasında yer alıyor.

Uygun nem miktarı %30-50
Aşırı sıcaklarda astımlıların kendilerini koruması gerekiyor. Astım hastaları için ortamdaki havanın en uygun nem miktarı yüzde 30-50 arasındadır. Polenlerin havada uçuşmaya başlaması,alerjik astımlı hastalar için olumsuz bir ortam oluşturuyor .

Dr. Sadi rüştü Vural

Total
0
Shares
Related Posts

G-string’teki Tehlike Ne?

Kadın iç çamaşırlarında inanılmaz çeşitlilik ve seçenekler vardır. Ancak çamaşırların kadın sağlığını etkilediği az bilinen bir gerçektir.

Sağlıklı Havuz Kullanımı İçin Öneriler

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadi Rüştü Vural, yazın gelmesiyle gündeme gelen sağlıklı havuz ve deniz kullanımı konusunda çok önemli uyarılarda bulundu. İşte sağlığınızı koruyarak yüzmek için yapmanız gerekenler;

METABOLOMICS EMBRİYO ve SPERM GÖZALTINDA

Metabolomics, embriyoların metabolik olarak değerlendirilmesini sağlayan bir yöntem. IMSI de spermi 8 bin katı büyüterek genetik hasarın tespit edilebilmesine imkan sunuyor
Total
0
Share