Depresyon Erken Doğuma Neden Oluyor!

Erken doğuma yol açan pek çok faktörden biri de modern çağın en önemli sorunlarından biri olan depresyon.

Depresyon modem dünyanın yaygın bir sorunu,öyle ki günümüzde kadınların yüzde 40’ının yaşamlarının bir döneminde depresif bir süreç yaşadıkları tahmin ediliyor. Hamilelerin yüzde 15’inin de depresif olduğu kabul ediliyor. Bir grup araştırmacının 2009 yılında dünyada saygın tıp dergilerinden biri olan Human Reproduction da yayınladıkları çalışmalarında;depresyon açısından değerlendirdikleri 791 kadından,depresif bulguları olanların normal popülasyona göre 1.9 kat daha fazla erken doğum yaptıklarını ortaya koyduklarını belirttiler.

Ayrıca depresyonun şiddeti arttıkça erken doğum riskinin buna ek olarak 2 kat daha arttığını ifade ettiler. Uzmanlar,araştırma sonucunda;depresif bulguları olup erken doğum yapan kadınlarda aynı zamanda eğitim düzeyinin düşüklüğü,infertilite öyküsü,şişmanlık ve stresli olaylara daha yaygın rastlandığını vurguladılar. Depresyonun erken doğum riskini hangi mekanizma ile arttırdığı ise pek bilinmiyor. Araştırmacılar stresin hormonlar,bağışıklık sistemi ve diğer faktörler üzerindeki etkileri nedeniyle erken doğuma yol açabileceğini belirtiyorlar. Diğer taraftan depresif hamileleri erken doğum riskine iten kötü beslenme ve daha sık sigara içimi gibi eşlik eden faktörleri de hafife almamak gerekiyor. Erken doğumu her hamile yaşayabilir. Çeşitli risk faktörleri bilinmekle birlikte hangi anne adayının erken doğum yapacağı tahmin edilemiyor. Kadının risk faktörlerini taşımasının mutlaka erken doğum yapacağı anlamına gelmemektedir. Risk sadece bu olasılığın arttığına işaret eder. Ancak yine de erken doğum riskine karşı tedbiri elden bırakmamak gerekir

Dr. Doç.dr. ibrahim Bildirici

Total
0
Shares
Related Posts

Erken Boşalma Nedenleri ve Tedavisi

Cinsel olarak aktif erkeklerin % 5-40’ında bu problemin olduğu varsayılmaktadır. Erken boşalma adolesan ve genç erkek yaş grubunda daha çok gözlenmektedir.
Total
0
Share