Kırmızı Şarap Sağlığa Yararlı mı?

Aşırıya kaçmadan içilen kırmızı şarabın kalp, sinir sistemi ve diş için yarar sağlayacak güçlü maddeler içerdiği, hatta kansere karşı bile biraz koruma sunabileceği görülmüştür.

Genel olarak alkolün sağlığımız için iyi olmadığını biliyoruz. Ancak daha sonra günde bir ya da iki bardak kırmızı şarap içmenin bize inanılmaz sağlık yararları sağlayabileceğini öğreniyoruz. Peki bu hikayenin aslı nedir?
Yapılan birçok araştırmaya göre kırmızı şarabın bir dizi yolla sağlığa iyi geldiği ortaya konmuştur. Ancak kırmızı şarabın içindeki alkolün bunda pek katkısı yoktur. Kırmızı şarap,serbest radikaller olarak adlandırılan değişken moleküllerin sebep olduğu hasara karşı hücreleri koruyan güçlü antioksidanları meydana getirir.

Kırmızı şarabın sağlığa yararları erkekler ve kadınlar için aynıdır. Ancak erkekler genellikle daha geniş vücut kütlesine sahip oldukları için kadınlardan daha fazla içebilirler. Kadınlar için günde bir bardak kırmızı şarap önerilirken,erkekler günde iki bardak kırmızı şarap içebilirler.

Kırmızı Şarap Antioksidanlar Açısından Zengindir

Genel olarak antioksidanlar,vücuttaki hücrelere saldırmasından ve vücut içindeki yıkıcı süreçten korumak için serbest radikalleri alıkoyar. Bir elmayı dilimlediğimizde antioksidan sürecinin nasıl işlediğini düşünelim. Elmayı dilimlediğinizde,oksidasyon denilen bir süreçle serbest radikaller tarafından hasara uğratılarak kahverengileşmeye başlar. Ancak elma dilimini limon suyunun içine koyarsanız,limonun içerdiği antioksidan C vitamini sayesinde elma beyaz kalmaya devam edecektir.

Flavanoidler ve resveratroller kırmızı şarapta bulunan başlıca antioksidan türleridir:

•Flavanoidler, bitkilerde bulunan antioksidan bileşiklerdir. Kırmızı şaraptaki flavanoidin ana tipi antosiyanin,üzümün kabuğunda bulunan ve şaraba koyu morumsu-kırmızı rengini veren bir maddedir.
•Resveratrol,bitkilerin mantar enfeksiyonlarına ve diğer hastalıklara önlemesine yardım etmesi için ürettikleri bir bileşiktir. Bunlar,polifenoller olarak bilinen antioksidan sınıfına aittirler.

Kırmızı şarap seçiminiz fark yaratabilir. Cabernet Sauvignon şarap en fazla antioksidana sahip olandır, Petite Sirah ve Pinot Noir ise onu en yakından takip eden diğer şarap çeşitleridir. Merlot ve kırmızı zinfandel şaraplarında da bir miktar antioksidan bulunur ancak diğer şarap türlerine göre daha azdır.

Kırmızı Şarabın Sağlığa Yararları Büyük

Doktorlar belli başlı bir dizi sağlık yararını şarap içmeyle ilişkilendiriyor:

Kalp hastalıklarını azaltır: Kırmızı şaraptaki flavanoidlerin kandaki “kötü kolesterolü”düşürürken,“iyi kolesterolleri”yükselttiğine inanılıyor. Aynı zamanda flavanoidler ve resveratrolün pıhtıların birbirine yapışmasını önleyerek,bu durumun yol açtığı kalp krizi ve felç gibi sorunların oluşmasını engellediği görülür.

Kansere karşı koruma sağlar: Laboratuvarda yapılan araştırmalarda resveratrolün tümörün etkisini azalttığı ve kanser hücrelerinin büyümesini önlediği görülmüştür. Çalışmalar direk olarak insanlarda kanser riskini düşürmek için kırmızı şarap tüketilmesine bağlanmıştır. Örneğin,yapılan çalışmalar günde bir bardak şarap içilmesinin erkeklerde prostat kanseri riskini -özellikle de en agresif prostat kanseri türlerinden bahsedecek olursak- yarı yarıya azaltabilir olduğunu göstermiştir. Bunların ötesinde tam tersi bir etkisi olabilir ve aslına bakılırsa belirli kanser türlerinin riskini arttırabilir. Bu nedenle favori şarabınızın şişesini yarıya indirmek için bu faydaları bir mazeret olarak görmeyin.

Ruh ve sinir hastalıklarına karşı koruma sağlar: Araştırmacılar resveratrolün,beyin hücrelerine zarar verdiği ve Alzheimer hastalığına yol açtığı düşünülen amiloid tabakalarının oluşumunun engellenmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Başka bir araştırmada ise resveratolün yeni sinir hücrelerinin oluşmasına yardımcı olarak Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıkları engellediğini ortaya koymuştur.

Diğer sağlık faydaları: Doktorlar,kırmızı şarabın vücuda yarar sağlayan antioksidan etkilerinin yeni yollarını bulmaya devam ediyor. Örneğin,araştırmacılar,kırmızı şarabın periodontal,dişeti ya da hastalığın neden olduğu enflamasyon ya da doku hasarlarını engellediğini bulmuştur. Bu yüzden kırmızı şarap içmek gerçek anlamda diş sağlığınıza yardımcı olabilir.
Zahmetsiz yoldan sağlığınıza yarar sağlamak için günde bir-iki bardak kırmızı şarabın tadını çıkarabilirsiniz ancak aşırıya kaçmayın.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Vejetaryen Beslenme

Vejetaryen beslenme, temelde ekonomik olgulardan ortaya çıkmıştır. Bu olgulardan biri, belirli miktar arazide bitkisel ürün yetiştirmeyle, hayvan yetiştirmeye göre daha çok insanın kısa sürede ve daha ucuza doyurabileceği gözlemidir.
Read More

Ne Kadar Hamur İşi Tüketiyoruz?

Sabah güne gözlerimizi açtık. Enerjiye ihtiyaç var. Tabii ki bunun için çoğu kez bir kahvaltı sofrasına oturuyoruz. Her öğünde, kahvaltı sofralarımızın da tacı olan ekmek grubundan besinler alıyoruz.
Total
0
Share