Denizden Gelen En İyi Yaşlanmayı Geciktirici Ürünler

En iyi yaşlanmayı geciktirici ürünlerin laboratuar ve test tüplerinden gelmesi gerekmez. Çizgi, kırışıklık, enflamasyon ve sarkmalara karşı en güçlü silahların bazıları denizden gelir.

Okyanusta bulunan maddelerin sert deniz ortamında uzun süre hayatta kaldığı kanıtlanmıştır. New York City plastik cerrahı Stafford: “Deniz hayatı tuzlu suda gelişir, güneşe ve diğer ekstrem hava koşullarına dayanır ve hala hidrasyonu sürdürür.”

Uzmanlara hangi deniz ürünlerinin cilde çok iyi geldiğini sorduk. Cilt sorunlarınızın çözümünün neden denizin altında yatıyor olabileceğini öğrenin.

Deniz Yosunu

Washington’da bulunan Washington Dermatoloji Ameliyatı Enstitüsü yönetmen yardımcısı Elizabeth Tanzi: “Deniz yosunu cildi UV hasarından koruyan, derinin doğal kolajen üretimini artıran ve cildi nemlendiren C ve E vitaminleri içerir.”

Eğer bu sizi deniz yosununun güçlerine inandırmıyorsa aynı zamanda kırmızılık ve enflamasyonlara da iyi geldiğini bilmelisiniz (akne ve rosacea sorunu olanlar için mükemmel bir haber!).

Kahverengi ve Kırmızı Algler

Bu küçük mütevazı bitkiler deri hücrelerinin işlevini artıran bir şeker türüne sahiptir. San Francisco California Üniversitesi dermatoloji bölümü yardımcı profesörü Jennifer Linder, alglerin deri hücre duvarlarını güçlendirdiğini ve böylelikle hücrelerin nemi muhafaza ettiğini ve tahriş edici unsurları engellediğini belirtiyor.

Özellikle kahverengi alg, araştırmalara göre, güneşin UV ışınlarının yol açtığı enflamasyonları azaltan fucosterol bileşenine sahiptir ve kolajen ile antioksidan enzimlerinin üretimini artırmaktadır.

Klorella

Aslında tatlı suda yetişen bu basit yeşil alg, genellikle tek başına veya yeşil sebze sularına eklenerek bir sağlık takviyesi olarak kullanılır. Klorella aynı zamanda cilde de iyi gelmektedir. Klorelladan türeyen peptitler üzerine yapılan bir araştırmaya göre, güneşin UVB ışınlarının yol açtığı hasar ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olabilirler. Klorella aynı zamanda harika bir nemlendiricidir. Dr. Tanzi: “Kimileri sıkılaştırıcı etkileri üzerine yemin etse de klorellanın en iyi kanıtlanmış özelliği bir nemlendirici olmasıdır.”

Havyar

Havyarı kraker üzerinde tüketmek yeterince faydalı olabilir, fakat bu egzotik meyveyi cildinize uygulamanın da bazı avantajları olabilir. New York City, Mount Sinai Medikal Merkezi, dermatoloji departmanı yardımcı profesörü Joshua Zeichner: “Havyar sağlıklı deri hücrelerinin yapı taşı olan vitamin ve amino asitlerle yüklüdür.” Havyarı ultra-zengin cilt serumları, nemlendiriciler, göz kremleri ve (son zamanlarda) fondötenlerde bulabilirsiniz.

Skualen

Bu nemlendirici içerik, deniz bitkileri ve köpek balıklarının karaciğerinden elde edilir ve cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olur. Aynı zamanda zeytin ve şeker kamışından da üretilebilir.

Tanzi, yüz astarı ve yaşlanma karşıtı kremler de dahil olmak üzere birçok üründe bulunan skualenin cildi nemlendirdiğini belirtmektedir. Çünkü hafif kıvamı hızlı bir şekilde emilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda cildin genç elastikiyetinin sürdürülmesine katkıda bulunur. Fakat Tanzi akne hassaslığına karşı uyarmaktadır: Çok kolay şekilde sivilce çıkarıyorsanız gözenekleri tıkayabileceği için skualenden uzak durmalısınız.

Deniz Rezenesi

Akdeniz kıyılarında yetişen ve yenilebilir bir bitki olan deniz rezenesi, kirleri temizleyen ve deri hasarı ve yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaşan antioksidan bileşeni klorojenik asit açısından zengindir. Dr. Broumand’a göre deniz rezenesi aynı zamanda cildin aşırı pigmentasyon geçiren bölgelerini daha açık hale getirebilmektedir.

Boğa Dikeni

Boğa dikeni, epidermisin (cildin dış tabakası) dermise (daha derin cilt tabakası) bağlandığı epidermal bağlantı noktalarını destekler ve güçlendirir. “Bu şekilde epidermal hücre aktivitesi güçlenir ve karşılığında cilt dokusu, hidrasyonu ve sıkılığı artar.”

Balık Proteinleri

Balıktan elde edilen amino asit ve peptitler derideki kolajen üretimini artırarak saç ve tırnakları da güçlendirebilir. Araştırmalara göre artan kolajen üretimi cilt sıkılığını artırır, kırışıklık ve sarkma gibi yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Sağlık İçin Su İçin

Su insan yaşamı için havadan sonra gelen en önemli ihtiyaç maddesidir ve beslenmemizin vazgeçilmez bir parçasıdır. İnsan,besin almadan haftalarca canlılığını sürdürebildiği halde susuzluk durumunda ancak birkaç gün yaşayabilir.

Neden Kilo Veremiyorum?

Ekonomik kriz, siyasi çalkantılar, küresel ısınma, türlerin yok olması gibi sorunlar bir yana bugünlerde çoğumuzun kafasını kurcalayan hatta yatıp kalkıp düşündüğü konuların başında yer alan sorulardan bir tanesi de “Ben neden kilo veremiyorum?”.
Total
0
Share