Meyvelerin Faydaları: Hangi Meyve Ne Fayda Sağlıyor?

Meyvelerin hangi sağlık faydalarını içerdiğini öğrenin…

Eski insanların neden 100 yıl gibi uzun süreler yaşadıklarını hiç merak ettiniz mi? Neden kanser ve diğer kronik hastalıkları yoktu? Bunların cevabı eski insanların yedikleri meyvelerin faydalarını bilmelerinden kaynaklanıyor diyebiliriz.

Sağlığı korumak ve kanseri önlemek için gerekli olan antioksidan kullanımı günümüzde gayet popüler. Meyvenin bunun için en iyi kaynak olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Meyveler,vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin,fizik ve ruh sağlığınızı korumak için de ideal bir çözümdür.

Meyveler ve Yararları

Meyvelerin,sağlığa olan yararları ve farklı hastalıkların önlenmesi için en iyi kaynak olduğu kanıtlanmıştır. Meyvelerin çoğu,kandaki hemoglobin sayısını artırmak için gerekli olan oksijeni barındırır,içerdiği demir ile bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı olur. Meyvelerde bulunan diğer mineraller potasyum,sodyum ve magnezyumdur. Ayrıca vücudun çeşitli fonksiyonları üstlenerek önemli bir rol oynamaktadır. Meyvenin yararları sayılamayacak kadar çok fakat yine de aşağıda bazı meyveler ile ilgili bilinmesi gereken faydaları sıraladık:

Mango

Mango,demir bakımından zengin bir kaynak ve anemik hastalar için de bir panzehir niteliği taşımakta. Hamilelik ve menopoz sonrası zayıflamak için ideal bir meyvedir. Ayrıca mango,A vitamini açısından zengin ve aynı zamanda cildin yaşlanma sürecini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Çilek

Çilek zengin bir C vitamini kaynağıdır ve içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur. Folik asit aynı zamanda DNA ve RNA yapma ve kanserle mücadele için önemlidir. Farklı bir yöntem olarak,çileği kesip lekeli dişler için kullandığınızda görünür bir fark elde edeceksiniz. Ayrıca çilek;manganez,potasyum,bakır ve vitamin B kompleks bakımından da zengindir.

Muz

Bir dahaki sefere doktorunuz size bir anti-depresan önerdiğinde,yanında muz yemeyi de deneyin. Muz,triptofan adı verilen bir kimyasal içeriği sayesinde depresyonu azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca muz karbonhidratlar,yağlar,proteinler,demir,potasyum ve fosfor bakımından önemli bir kaynaktır. Muz içerisinde yer alan fosfor miktarı,beyin gelişimi için oldukça yararlıdır. Muz yemek,mide ekşimesi gibi durumlar için de hızlı ve kolay bir çözüm olarak uygulanabilir.

Portakal

Turuncu narenciye meyve ailesine ait bu sulu meyve,genç görünümlü bir cilde fayda sağlayan kollajen içerir. Portakal kabuklarını çiğnemek ağız kokusunu ortadan kaldıracağı gibi uzun süreli taze bir nefeste sağlar. Ayrıca ağız PH seviyesini korur ve diş çürümesi ve çürükleri önler.

Ananas

Ananas,cilt için çok sayıda faydası olan bir başka muhteşem meyvedir. Ananas yaralar,deri enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olduğu gibi cilt esnekliğine yardımcı olan ve cildi yumuşak tutan enzimler içerir. Ayrıca kemikleri sağlamlaştırır ve sindirim sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olur.

Elma

Alzheimer,osteoporoz (kemik erimesi) ve astım gibi önemli hastalıkların tedavisinde yararlı olduğu gibi dünya çapında en yüksek ekili meyve oranına (Çin’de yetiştirilmekte olan %35) sahiptir. Elma,içerisinde bulunan %16 pektin miktarı sayesinde kötü kolesterolü azaltmaya yardımcı olmakla birlikte,bağırsal sağlığını geliştirir ve vücuttan toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca,içerisinde bulunan potasyum sayesinde böbreklerin işleyişine yardımcı olur.

Üzüm

“Meyve Kraliçesi”olarak bilinen üzüm,A vitamini,C vitamini ve B6 vitamini gibi çok önemli vitaminler içerir. Üzümde kalsiyum,potasyum,demir,fosfor,selenyum ve magnezyum gibi bazı önemli mineraller vardır. Buna ek olarak,üzüm suyu içmek migren için iyi gelmektedir. Üzüm,kan içindeki nitrik oksit seviyelerini arttırarak kalp hastalıklarını önler. Ayrıca üzüm astım,kabızlık,hazımsızlık,böbrek hastalıkları,meme kanseri ve Alzheimer tedavisinde de faydalıdır.

Limon

Limon,sonsuz faydaları olan bir meyvedir. Antik çağlardan beri bu meyveyle ilgili sayısız araştırma yapılmış ve tedavi yöntemleri türetilmiştir. C vitamini bakımından zengin içeriği cilt sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Kalsiyum,magnezyum,biyoflavonoid,limonen ve pektin limonun içerisinde bulunan diğer faydalı besin kaynaklarıdır. Limon,bağışıklığı artırması,anti-bakteriyel ve anti-viral özellikleri ile tanınır. Ayrıca,kilo kaybı için kolay ve ucuz bir çözümdür. Bir bardak limon suyu içmek kötü nefesi gidermede yardımcı olacaktır.

Karpuz

Karpuz,yazın kavurucu sıcaklarda içerdiği elektrolit bakımından tercih edilebilecek en iyi meyvedir. Karpuzun 100 gramı sadece 30 kalori gibi çok düşük bir kalori miktarı içerir. Karpuz,potasyum içeriği yardımıyla inme ve diğer kronik kalp hastalıklarını önler. Karpuz,mevcut likopen miktarı ile ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden cildinizi korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda vitamin B-1,vitamin B6,C vitamini ve manganez içermektedir.

Günde 5 porsiyondan fazla meyve almamanız tavsiye edilir. Yukarıda belirtilen faydalar sadece hastalıkları iyileştirmede yan etken olarak rol oynamakta ve ciddi bir sağlık probleminiz var ise en yakın sağlık kuruluşuna veya bir doktora danışmanız gerekmektedir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Yeni Nesil Güzellik Mucizesi: Probiyotikler

Yapılan araştırmalar, günlük belirli bir dozda probiyotiklerin alınmasının cilt sağlığı üzerinde etkili olduğunu, dost bakterilerin oluşmasını sağladığı ve sağlıklı bir cilt elde etmenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Read More

Gaz ve Şişkinliği Giderici Yöntemler

Zencefil, nane ve tarçın yiyeceklerinize lezzet vermekten fazlasını yapabilir. Bu saydıklarımız gazınızı dindirebilecek ve halihazırda mutfağınızda bulunması muhtemel olan doğal yöntemlerden yalnızca birkaç tanesi…
Total
0
Share