Enerjinizi Artıran ve Ruh Sağlığınızı Geliştiren Gıdalar

Her ne kadar bunu söylemek için net bir bilgi olmasa da, araştırmacılar ne yediğimiz ile nasıl hissettiğimiz arasında bir bağlantı olduğunu söylemekte.

“Her gün bir elma,sıkıntıdan kurtulmanızı sağlar.”Gibi sözler oldukça çok duyulmakta. Yaptığınız diyeti değiştirmenin sonucunda enerji düzeyi ve ruh halini etkilediği,metabolizma ve beyin kimyasının değiştiğine dair kanıtlar mevcut. Güne başlarken tercih etmeniz gereken gıdalar kalori yakmanız açısından en verimli olanlarıdır. İyi bir ruh hali için,en iyi gıdalar iyi hissetmenizi sağlayan gıdalardır. Şimdi bu gıdaları öğrenme zamanı!

Karbonhidrat

Karbonhidrat diyet düşmanı olabilir fakat enerjinizi artırmanız ve ruh halinizin gelişimi açısından öneme sahiptir. Karbonhidrat,vücudun tercih edilen yakıt kaynağıdır. Buna ek olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan kimyasal ve serotonin düzeylerini yükseltir. Ayrıca,tam tahılları emerek vücudunuzun kan şekeri ve enerji düzeylerini sabit tutar.

Kaju fıstığı,Badem ve Fındık

Fındık,protein ve magnezyum’un enerji için şekere dönüştürülmesinde önemli bir rol oynayan,mineral bakımından zengin bir yiyecektir. Magnezyum bakımından zengin kaynaklar;tam tahıllar,özellikle kepekli tahıllar ve bazı balık çeşitleridir.

Selenyum

Selenyum,doğal bir ruh hali geliştiricisi olarak nitelendirilebilir. Yapılan bazı çalışmalar,ruh halinin olumsuz yönde etkilenmesinin selenyum ile bağlantılı olabileceğini göstermektedir. Selenyum;az miktarda et,deniz ürünleri,fasulye ve öğütülmemiş tahıllarda bulunur. Çok fazla selenyum zararlı olabileceği için aşırıya kaçılmamalıdır!

Yalın Et Çeşitleri

Yağsız sığır eti,derisiz tavuk ve hindi amino asit tirozin içeren protein kaynaklarıdır. Beyin kimyasallarının (dopamin ve norepinefrin) tirozin seviyesini artırarak daha odaklanmış hissetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca etler uykusuzluk,depresyon gibi konularda B-12 vitamin içeriği ile yardımcı olabilir.

Somon

Somon gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir,depresyona karşı koruma sağlamadığı gibi kalp sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

Yapraklı Yeşillikler

Folat depresyon riskini azaltabilecek bir başka besindir. Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak ve marul gibi);baklagiller,fındık ve narenciye ile birlikte uyumlu olabilir.

Lifli Gıdalar

Lifler,gün boyunca enerjinizi sabit tutmanızda yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar ise hafif dehidrasyon,metabolizmada yavaşlama ve enerji düşmesine neden olabileceğini göstermektedir. Çözüm ise basit;gün boyunca su veya başka şekersiz içeceklerden bol miktarda tüketilmesi.

Su

Bol su tüketmek yorgun kalmamanız için yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar hafif bir dehidrasyon’un bile metabolizmanın yavaşlaması ve enerji kaybetmesine neden olabileceğini göstermektedir.

Taze Ürünleri Tercih Edin

Sulu ve enerjik kalmak için başka bir yol da su dolu doğal taze meyve ve sebze tüketmektir. Örneğin,elma dilimleri ya da kereviz üzerine dilediğiniz atıştırmalıklar ile tat katabilirsiniz. Diğer nemlendirici gıdalar ise yulaf ezmesi,makarnadır.

Kahve

Kahve dünyanın en popüler uyku açıcı besinidir. İçeriğindeki kafein sayesinde geçici olarak zihinsel odaklanma ve enerji sağlamaktadır. Sadece uykusuz olduğunuzda çok kahve içmek uykunuzu kaçırmak dışında size bir enerji sağlamaz.

Çay

Çaydan da kafein alınabilir. Çalışmalar uyanıklık,reaksiyon süresi ve hafıza geliştirme de çayın etkili olduğunu göstermektedir. Ve bir bardak çay stres konusunda da yardımcı olabilmektedir.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata, enerji ve ruh halinizi artırabilir. Teobromin adlı başka bir uyarıcı ile birleştiğinden dolayı bu etkileri göstermektedir çünkü bitter çikolatada da kafein vardır.

Kahvaltı

Eğer güne enerjik başlamak istiyorsanız,kahvaltı adeta bir altın madeni. Yapılan çalışmalar,her sabah kahvaltı yapan insanlarda gün boyunca daha iyi bir ruh hali görüldüğünü belirtmektedir. En iyi kahvaltı ise,tam tahıllı karbonhidrat,yağsız protein ve lif kaynaklarından oluşandır.

Enerji Takviyeleri

Günümüzde satılan enerji içecekleri birçok takviye içermektedir. Bu takviyeler sayesinde geçici destek verebilir ancak birçok enerji takviyesi içeren enerji içecekleri kafein veya benzer bileşiklerden pek farklı olmamakla birlikte,muhtemelen kahve içildiğinde oluşan etkilere benzer etkiler göstermektedir.

Enerji İçin Egzersiz

Diyetlerin yanı sıra,egzersiz yapmak enerji artışı ve ruh sağlığı için pozitif etkiler sağlayan bir yöntemdir. Hatta 15 dakikalık bir yürüme bile enerji kaynağı olabilir,ve daha aktifseniz daha fazla fayda elde edersiniz. Yapılan çalışmalar,düzenli egzersizin depresyon kolaylığı sağladığı ve gün boyu daha fazla enerji verdiğini göstermektedir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Hormonla Yaşamak Mı Hormonlu Yaşamak Mı?

Gelişen teknoloji ve değişen yaşam koşulları bize sürekli yeni ürünler yeni lezzetler sunmaya devam ediyor. Modern yaşamın gelişmesiyle artan alışveriş merkezlerinde daha önce bilmediğimiz görmediğimiz birçok bitkisel ürünle karşılaşıyoruz.
Total
0
Share