Başarı İçin Kahvaltı Şart

Araştırmalara göre, özellikle kahvaltı yapan çocuklar okulda daha başarılı oluyor, daha geç yorgunluk hissine kapılıyor ve sabahları kendilerini daha az aç hissediyor.

Kahvaltı günün en önemli öğünü olmasına rağmen özellikle okul çağı çocukları tarafından ihmal ediliyor. Oysa çocukların gelişimlerinde çok önemli bir rol üstlendiği için kahvaltının asla atlanmaması gerekiyor. Çünkü kahvaltı uzun süren açlıktan sonra enerji ihtiyacının karşılanmasında,besin öğelerinin günün ilk saatlerinde,yani vücudun en fazla ihtiyaç duyduğu dönemde dengeli bir şekilde alınmasında ve kan şekeri düzeylerinin dengelenmesinde anahtar bir rol üstleniyor.

Araştırmalara göre,özellikle kahvaltı yapan çocuklar okulda daha başarılı oluyor,daha geç yorgunluk hissine kapılıyor ve sabahları kendilerini daha az aç hissediyor. Ayrıca bu çocuklar bütün derslerden daha iyi not alıyor,problemleri daha iyi çözüyor,derse daha çok yoğunlaşıyor ve daha iyi kas işlevlerine sahip oluyor. Çocuklar besin öğelerini yeterli almadıkları zaman büyüme geriliği ve mental gelişim gecikmesi gibi ciddi sorunlarla karşılaşıyorlar.

Hafif düzeyde beslenme yetersizliği kolaylıkla fark edilmiyor,ancak çoğunlukla öğrenme bozuklukları ile sonuçlanıyor. Örneğin,daha çok yetersiz besin seçimi ve öğün atlama gibi nedenlerle oluşan demir eksikliği de davranışlarda ve performansta düşüşün yanı sıra konsantrasyon bozukluklarına yol açıyor. Bunun için çocuklara mümkün olduğunca sık yumurta ve pekmez yedirmek gerekiyor.

Kahvaltı Yapmayan Çocuklar Obez Olabiliyor

Kahvaltı yapmayan çocuk okulda sunulan kahvaltı alternatiflerini değerlendiriyor. Bu kahvaltı alternatifleri de poğaça,çikolata,sucuklu tost,milföy hamuru ile yapılmış börek,tatlı bisküvi,hatta cipsler ve bunların yanında kolalı içecekler ve hazır meyve suları olabiliyor. Tüm bunlar gelecekte obeziteye ve bu hastalığın getirebileceği problemlere zemin hazırlıyor. Bu tür besinlerin şeker oranı yüksek olabildiği için aynı zamanda diş sağlığı da olumsuz etkilenebiliyor.

Yumurta ve Pekmezi Unutmayın!

Çocuğunuzun her gün bir yumurta yemesini sağlayın. Çünkü yumurta yüzde yüz emilebilen en kaliteli protein kaynağıdır ve kan yapıcıdır. Ayrıca sürülebilen çikolata,bal,reçel gibi tatlılar yerine kan yapan ve kemiklerin gelişimini sağlayan kalsiyumdan zengin pekmezi tercih edin. Kahvaltılara az miktarda domates,salatalık ile maydanoz gibi vitamin ve posa içeren sebzeler ekleyerek çocuğunuzun iştahının açılmasını ve bağırsaklarının çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Kahvaltıda sadece ve sürekli mısır gevreğiyle süt tüketimi belki pratik olsa da,sakıncalı. Bu nedenle karışımı kuru meyve,ceviz,fındık,badem gibi kuru yemiş ve taze meyvelerle daha besleyici ve lezzetli hale getirmeye çalışın. Kahvaltının yanında çay içilmesi demir emilimini engelliyor,ayrıca çok fazla kaynatılması da besin değerini düşürüyor. Bu yüzden mümkün olduğunca çocuğunuza çay içirmeyin.

Kantin Ürünleriyle Karnını Doyurmasın

Okul çağındaki çocuğunuzda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta,okul kantinlerinde satılan cips,şekerleme,çikolata,bisküvi,poğaça ve kek gibi gıdaları ana yemek yerine koymaması ve fazla miktarlarda yememesi. Bu nedenle çocuğunuzun cep harçlığı ile fast food tipi besinler yerine meyve,ayran,süt,kuru üzüm,kuru kayısı,fındık,ceviz gibi yararlı,vitamin,protein ve kalsiyum içeriği yüksek besinler almasını alışkanlık haline getirmesini sağlayın.

 

Dyt. Şengül sangu Talak

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Daha Fazla Su İçmek İçin 12 Sebep

Kola gibi şekerli içecekler obezite, kalp krizi ve diğer kalp hastalıklarının riskini arttıran büyük bir sağlık tehlikesi oluşturuyor. Ama insanlar hiçbir yan etkisi olmayan suyu içmeyi seçerlerse bu tehlikelerden kaçınabilirler.
Total
0
Share