Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı, sağlığa bir dizi faydaları olduğu söylenen, Hindistan cevizinden elde edilen doğal bir yağdır.

Doymuş yağ ve birkaç bitkisel kaynaklardan biri olan Hindistan cevizi yağı, laurik asit (antibakteriyel, antiviral ve antioksidan özelliklere sahip olduğu söylenmekte) ve orta seviyede trigliserid (metabolizmayı ve kilo kaybını hızlandırdığı söylenmekte) içermektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Hangi Tedaviler İçin Kullanılır?

Her ne kadar bilimsel veriler olmasa da, Hindistan cevizi yağı aşağıdaki sağlık sorunlarının tedavilerinde kullanılmakta;

 • Tiroid fonksiyonu desteklemede
 • Metabolizma problemlerinde
 • Antiviral ve antibakteriyel özellikleri
 • Gelişmiş kan basıncı
 • Geliştirilmiş kolesterol düzeyleri
 • Kilo kaybı
 • Daha iyi diyabet kontrolü
 • Kemik gücünü artırmada
 • Daha iyi sindirim
 • Kanserinin önlenmesi
 • Saç ve cilt sağlığı
 • Kalp hastalığının önlenmesi
 • Stres azaltma
 • İlerlemiş bağışıklık sistemi sorunları

Bazı araştırmalar, Hindistan cevizi yağı kullanılarak yapılan diyetlerde belirli sağlık faydaları gözlemlenmiştir. Fakat herhangi bir bilimsel destek olmadığı için Hindistan cevizi yağı kullanımı ile ilgili herhangi bir tedavi tavsiyesi yapmak, araştırma ve net bilgi eksikliğinden dolayı doğru değildir.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Üzerine Yapılan Araştırmalar

Bazı çalışmalar Hindistan cevizi yağı’nın fayda sağlayabileceğini göstermektedir;

1) Göbek Eritme ve Obezite

2009 yılında yapılan bir çalışmada, Hindistan cevizi yağı tüketenlerde abdominal obezite ile mücadelede yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir. 12 hafta boyunca aşırı karın yağı bulunan 40 kadın üzerinde yapılan çalışmada, normal yaptıkları diyetin yanı sıra her gün egzersiz yapmaları, soya yağı veya Hindistan cevizi yağı içeren takviyeler almaları sağlandı. Her iki grup üyelerinde de kilo kaybı olmasına rağmen, Hindistan cevizi yağı verilen kadınlarda bel kısmındaki fazlalıklarda büyük bir azalma görülmüştür.

2) Kolesterol

Ön araştırmalar, Hindistan cevizi yağı kullanımının kolesterol seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Clinical Biochemistry dergisinde 2004 yılında yayınlanan bir araştırmada, işlenmemiş Hindistan cevizi yağı () kullanımının toplam kolesterol ve LDL (“kötü kolesterol”) düzeylerinde azalma sağladığı görüldü.

3) Kilo Kaybı

Fareler üzerinde yapılan testlerde, konjuge linoleik asit (CLA) ile Hindistan cevizi yağı birleştirilerek vücut yağ kaybına olanak sağlanabileceği görülmüştür. Ancak, Hindistan cevizi yağı ve CLA birleştirildiğinde insanlar üzerinde de aynı etkileri gösterip  göstermeyeceği bilinmemektedir. Dahası, CLA’nın kan şekeri ve metabolizma üzerinde olumsuz bir etkiye sebebiyet verebileceği ve muhtemelen insülin direncine katkıda bulunabilecek olması da unutulmamalıdır.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Tüketilir?

Hindistan cevizi yağı en doğal olarak marketlerden ve internetten satın alınabilir. Hindistan cevizi yağı seçerken, organik olmasına ve GDO’suz olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca sızma Hindistan cevizi yağı rafine Hindistan cevizi yapından daha zengin bir lezzet sunmaktadır. Genellikle kızgın yağda pişirilerek kullanılan, Hindistan cevizi yağı ekmek, yulaf ezmesi, patlamış mısır, sebze yemekleri ve diğer gıdalarda tatlandırıcı olarak tereyağı kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda tatlılara da ilave edilebilir. Ayrıca  bazı şirketler %100 hindistan cevizi yağına ek olarak, bütün Hindistan cevizinden yapılan ürünleri de protein ve lif içeriğinin sağladığı faydalar nedeniyle farklı şekilde pazara sunmaktadır. Bu tarz ürünler daha çok tatlılar, soslar, salatalar, Hindistan cevizi yağı helvası da denilen farklı tatlılarda kullanılmaktadır.

 

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Vejetaryen Beslenme

Vejetaryen beslenme, temelde ekonomik olgulardan ortaya çıkmıştır. Bu olgulardan biri, belirli miktar arazide bitkisel ürün yetiştirmeyle, hayvan yetiştirmeye göre daha çok insanın kısa sürede ve daha ucuza doyurabileceği gözlemidir.
Total
0
Share