Vejetaryen Beslenme

Vejetaryen beslenme, temelde ekonomik olgulardan ortaya çıkmıştır. Bu olgulardan biri, belirli miktar arazide bitkisel ürün yetiştirmeyle, hayvan yetiştirmeye göre daha çok insanın kısa sürede ve daha ucuza doyurabileceği gözlemidir.

Vejetaryen diyet besin türlerindeki sınırlamalara göre farklılık gösterir.

1.Vegan diyeti :Bunu uygulayanlar hiçbir hayvansal kaynaklı besin tüketmeyip sadece bitkilerle beslenirler. Veganlar hayvansal besinleri yemedikleri gibi,hayvandan elde edildiği için yün,ipek,deri gibi giysileri de giymez,hayvansal yağ içeren sabunları da kullanmazlar.

2.Beyaz vejetaryen diyeti:Bu diyeti uygulayanlar kırmızı eti sevmezler,tavuk ve su ürünlerini yerler.

3.Lakto-vejetaryen diyeti:Bu diyeti uygulayanlar bitkisel besinlerin yanında doymuş yağdan sakınmak için çoğunluk yarı yağlı ve yağsız süt ürünleri tüketir.

4.Ova vejetaryen diyeti:Diyette bitkisel besinlerle birlikte yumurta da yer alır bunun yanında et ve süt tüketilmez.

5.Lakto-ova-vejetaryen diyeti:Bu diyeti uygulayanlar öldürülmüş hayvan ürünleri yemeyip,hayvan canlı iken ürettiği süt ve yumurtayı tüketirler. Bu uygulama Budizm ve Jainizmdeki yaşamın kutsal olduğu ve hayvan öldürmenin moral değerlere aykırı olduğu inancına dayanır.

6.Bazı gruplar da etler arasında tercih yaparlar:Bunlar arasında en geniş grup kırmızı et yemeyenlerdir. ‘Polo vejetaryen’denen grup et olarak sadece kanatlı hayvanları:‘Pesko vejetaryenler’su ürünlerini tüketirler. Buna ek olarak bazı hayvanların etleri bazı dinler tarafından yasaklanmıştır. Örneğin domuz eti,Müslüman ve Yahudiler tarafından yenmemektedir.

7.Semi-vejetaryen diyeti:Kırmızı eti tüketmeyen,sınırlı miktarda tavuk ve balık tüketenlerdir. Semivejetaryenler yumurta,süt ve türevlerini serbestçe tüketirler. Bu tür diyetlerde tavuk derisiz,süt ve türevleri az yağlı olduğundan kalp sağlığını koruyan diyet olarak düşünülmüştür. Günümüzde sıklıkla önerilen diyet tipidir.

Dyt. Burcu İnce

Total
0
Shares
Related Posts

Prebiyotik ve Probiyotikler

Günümüzde probiyotik ve prebiyotiklerin sağlıklı beslenme ve hastalıkların tedavisindeki öneminin fark edilmesi, gerek gıda sektöründe gerekse medyada bu alana yoğun bir ilgi doğurmuştur. Peki nedir bu ürünlerin sırrı?
Total
0
Share