Kolaya Hayır, Sağlıklı İçeceklere Evet Deyin!

Kolanın neden sizin için kötü olduğunun 5 nedenini ve kola yerine tüketebileceğiniz diğer sağlıklı içecekleri öğrenin.

Kola şekerli,asitli ve lezzetli fakat sağlıklı içecekler ile karıştırılmaması gerekiyor. Doktorlar,kola içmeyle bağlantılı olan birçok sağlık riski keşfettiler. Daha da kötüsü,gerekli vitamin ve mineraller ile dolu içecek yerine sağlıklı bir alternatif olsun diye kola dışında her ne olursa olsun içerek kendimizi kandırıyoruz. O halde hangi içecekler sağlıklı? Yazının devamında bunun cevabını bulabilirsiniz,bundan önce kolanın neden zararlı olduğu konusuna bir göz atalım:

Kola, Vücudunuz İçin Hiçbir Fayda Sağlamıyor

Kola,hiçbir besin değeri olmayan,içerisi şeker ve kaloriyle dolu bir içecektir. Bu iki sebep bile kola içmemek için oldukça geçerli sebeplerdir. Hatta diyet kolaların bile şeker ve kalori bakımından fayda sağlar hiçbir yanı bulunmamaktadır. Sağlıklı içecekler,vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılar. Normal içme suyunun birçok faydası olduğu düşünüldüğünde,kolanın hiçbir yarar sağlamayan bir içecek olduğu net bir şekilde söylenebilir.

Şekerli Ve Gazlı İçecekler Obezite Ve Diyabete Sebep Oluyor

Kola,yüksek fruktoz mısır şurubu ve tatlandırıcı içeriğiyle obezite ile direkt olarak bağlantılı olan bir içecek. İçerdiği şeker nedeniyle,kola tüketimi vücudun hormonları üzerinde etkilere sebep olduğu gibi,tip 2 diyabet gelişimi ile bağlantılı olmuştur. Peki ya diyet kola? Onun da normalinden pek farkı yok. Diyet kolaların şeker içeriği düşük olmasına rağmen içerdiği yapay tatlandırıcılar ile kilo alımıyla doğrudan bağlantılı oluyor.

Kola Dişlere Zarar Veriyor

Kola,içerisindeki şeker ve asitle içeriğiyle dişlerde bakteri oluşmasına yol açar. Diyet kola da aynı şekilde dişlere zarar verebilecek olan fenik asit içermektedir. Kolanın içerisindeki bu asitler,diş minelerine zarar vererek dişlerde çürük oluşumuna yol açmaktadır.

Kola Organlarınıza Zarar Verebilir

Yapılan araştırmalar,kola tüketiminin kronik böbrek hastalığı,metabolik sendrom gelişimi (kalp krizine yol açan belirtiler grubu),karaciğer yetmezliği ve kronik karaciğer hastalığına yol açabileceğini göstermektedir.

Sağlıklı İçecek Alternatifleri

Kola yerine seçilebilecek sağlıklı içecek seçiminde sınırsız seçenekler vardır. Kolaya alternatif olarak içebileceğiniz bazı içecekler şunlardır:

Su. Sonsuz sağlık faydaları içeren bir içecek. Tüm içeceklerden çok daha ucuz olmakla birlikte hiçbir kalori içermez ve doğal bir kaynaktır.

Meyve suyu. Piyasadaki birçok meyve suyu şeker içerir,doğal sıkma meyve suları ise şeker içermeyen sağlıklı içeceklerdir. Sıkma meyve suyu yoksa bunun yerine meyveli sodalar da tercih edilebilir. En sağlıklı olan ise meyveyi bütün bir parça halinde yemektir,vücudunuz için iyi bir lif kaynağı olacaktır.

Süt. Özellikle çocuklar için,önemi çok daha fazla olan bir içecektir. Bir bardak yağsız sütte ortalama 80 kalori ve dokuz temel besin ihtiyacı bulunmaktadır.

Çay. Tercihiniz hangisi çay (yeşil,siyah,bitkisel) olursa olsun hepsi vücudu hasarlardan koruduğuna inanılan antioksidanları yüksek düzeyde içermektedir.

Kolanın zararları bu kadar belirginken,neden yine kola içmeyi sürdüresiniz ki? Kola yerine sağlıklı içecekleri tercih etmeyi deneyin. Vücudunuz bunun için size teşekkür edecek!

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Yüksek Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Doğru diyet nasıl yapılmalı, nelere dikkat etmeliyim, hangi gıdalar protein kaynağıdır? Bu gibi sorular diyet yapan ve yapmak isteyenlerin en çok sorduğu sorular. Hiç yemek yemeyerek diyet yapmak gibi bir kavram oldukça zararlıdır.

Vejetaryen Beslenme

Vejetaryen beslenme, temelde ekonomik olgulardan ortaya çıkmıştır. Bu olgulardan biri, belirli miktar arazide bitkisel ürün yetiştirmeyle, hayvan yetiştirmeye göre daha çok insanın kısa sürede ve daha ucuza doyurabileceği gözlemidir.
Read More

Daha Fazla Su İçmek İçin 12 Sebep

Kola gibi şekerli içecekler obezite, kalp krizi ve diğer kalp hastalıklarının riskini arttıran büyük bir sağlık tehlikesi oluşturuyor. Ama insanlar hiçbir yan etkisi olmayan suyu içmeyi seçerlerse bu tehlikelerden kaçınabilirler.
Total
0
Share