Kendinizi Kışa Hazırlayın

Gün boyunca beslenmenizde farklı tür ve renkteki besin çeşitlerine yer vererek besinlerin sinerjisinden faydalanmış olursunuz.

Havaların birden soğumasıyla sonbaharın etkisini iyice hissetmeye başladık. Mevsim geçişlerinde vücut direncinin azalması grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyon hastalıklarının artmasına davetiye çıkarıyor. Bu dönemde bağışıklık sisteminizi güçlendirip hastalıklara karşı korunmak ve yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmak için yeterli ve dengeli beslenmek çok önemli.

Çeşitli ve Renkli Beslenin!
Yeterli ve dengeli beslenme,her öğünde 4 ana besin gurubunu ( et –kurubaklagil gurubu,süt ve süt ürünleri gurubu,ekmek –tahıl grubu,sebze –meyve grubu ) ithiyacınız olan miktarlarda tüketmek ile mümkündür. Günlük alğınız enerjinin % 50 –55’i karbonhidratlardan,% 15 –20’si proteinlerden ve % 25 –30’u yağlardan gelmelidir. Bu nedenle yemek yerken tabağınızı dört’e bölün ve her besin grubunun yer almasına özen gösterin. Bu dönemde yeterli iyi kaliteli protein alımı vücut direncini arttırmak için çok önemlidir. Yumurta,süt,yoğurt,peynir,et,tavuk –balık ve kurubaklagiller iyi birer protein kaynağıdır.

Antioksidan içeriği fazla olan kırmızı ve mor renkli besinler ( lahana,üzüm,domates gibi) ile sarı,yeşil –turuncu renkteki besinleri bol bol ( havuç,greyfurt,portakal,brokoli gibi ) tüketmeye çalışın.

Vücut direncini arttırmak için antioksidan!
Bu dönemde vücut direncini arttırmak,bağışıklık sistemini güçlendirmek için antioksidanlardan zengin A,C,E vitaminleri ile Selenyum,Çinko,Magnezyum gibi minerallerin besinlerle yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Yeterli ve dengeli beslendiğiniz takdirde dışarıdan takviye almanıza gerek yoktur. Bunların en iyi kaynakları;deniz ürünleri,yumurta,tam tahıllı besinler,ceviz,fındık,badem gibi kuruyemişler,kurubaklagiller ve sebze –meyvelerdir.

Eğer sigara içiyorsanız C vitamini alımınızı normalin üstüne çıkarmakta fayda var. Türk toplumumunun günlük C vitamini ihtiyacı 90mg olarak belirtilmiştir. Fakata C vitaminin emilim oranı % 85’dir ve aynı zamanda suda eriyen bir vitamin olduğu için besinlerin hazırlama ve pişirilmesi sırasında çok fazla kayba uğrar. Bu nedenle bu miktarın biraz üzerine çıkılabilir.1 bardak taze sıkılmış portakal suyu 100mg C vitamini içerir. Maydonoz,yeşil biber,kuşburnu,portakal,greyfurt,çilek ve domates C vitamininden zengindir.

Omega –3
Enfeksiyon hastalıklarında diyetteki yağın türü ve miktarı da önemlidir.Özellikle omega –3 ve omega –9 yağ asitlerinin yeterli alınması bu dönemde önem taşır. Yağlı balıklar (somon,ringa,sardalye,ton,uskumru gibi ),ceviz,badem,soya filizi,nohut,keten tohumu ve semizotu omega –3 için iyi birer kaynaktır. Fındık yağı ve zeytinyağı omega –9 yağ asitleri bakımından zengindir.

Öğün atlamayın!
Sağlıklı beslenmede öğün içeriği kadar öğün sayısı da önemlidir. Günde 3 ana,3 ara öğün olmak üzere 6 ila 8 öğün beslenin. Sık aralıklarla beslenmek,kan şekerinin ani iniş-çıkışlarını dengeleyerek gün boyunca kendinizi tok ve enerjik hissetmenizi sağlar ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Ara öğünlerde magnezyum ve potasyumdan zengin muz,ceviz,badem,kurutulmuş meyveler ile yoğurt,süt ve tam tahıllı ekmekle sandviç tüketebilirsiniz.

Vücudun sıvı ihtiyacını karşılayın!
Soğuk havalarda susama isteğimiz de azaldığı için su tüketimimiz epey azalır. İçimizi ısıttığı için daha çok kahve ve çaya yöneliriz. Oysa ki su;besinlerin emilimi,sindirimi,zararlı maddelerin vücuttan atılması ve vücut ısısının ayarlanması için gereklidir. Bu nedenle günde en az 8 –10 bardak su içilmelidir. Çay ve kahve yerine;bitki / meyve çayları,özellikle de yükcek C vitamini içeriği nedeniyle kuşburnu çayı tercih edilebilir.

Dyt. Müge Özyurt

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Vejetaryenler İçin Protein Rehberi

Vejetaryen beslenenler, protein yönünden zengin besinlerden uzak kalmak zorunda değildir. Tahıl ve baklagiller ile birlikte sağlıklı bir kombinasyon oluşturarak vücudunuzun ihtiyacı olan proteini alabilirsiniz.
Total
0
Share