Kış Kirazı (Ashwagandha)

Ashwagandha (Kış Kirazı), Ayurveda (Hindistan geleneksel tıp) da sık olarak kullanılan bir bitkidir.

Botanik ginsengi iyi ilgili olduğu sanılsa da ashwagandha sık sık sözde gençleştirici etkileri nedeniyle (Hint Ginsengi) olarak da adlandırılır.

Kış Kirazı Ne Gibi Durumlarda Kullanılır?

Ashwagandha, strese karşı direnci güçlendiren bir adaptogen (enerji artırırken strese karşı direnci güçlendirilmesi) olarak kabul edilir. Çoğu zaman bir hastalıktan sonra bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır. Aşağıdaki durumların tedavisinde de kış kirazı kullanılır:

  • Romatoid Artrit
  • Ağrı
  • Yorgunluk
  • Mide-Bağırsak rahatsızlıkları
  • Deri enfeksiyonları
  • Epilepsi

Kış Kirazı Faydaları

Ashwagandha ile ilgili şuana kadar yapılmış çalışmalar oldukça sınırlıdır. Ancak bazı bitki çalışmaları aşağıdaki sağlık sorunlarında faydaları olabileceğini göstermiştir:

Osteoartrit

Bilim adamları 2008 yılında, kış kirazı’nın kıkırdak üzerindeki etkilerini ve bitki inflamasyonun osteoartrit ile kıkırdak hasarına karşı korunmasında yardımcı olabileceği bulundu.

Endişe

2000 yılında yayınlanan hayvan tabanlı bir çalışmada, araştırmacılar kış kirazının lorazepam’a (anksiyete bozuklukları tedavisinde kullanılan bir ilaç) benzer anti-aksiyete etkileri bulunduğu keşfetti. Bu bitki aynı zamanda depresyonu hafifletmede de kullanılmakta.

Tip 2 Diyabet

Ashwagandha, 2008’de yayınlanan ön hayvansal araştırmaya göre, yüksek kan şekerini normale döndürdüğü ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olduğu görülmektedir.

Kanser

2008 yılında yapılan bir çalışmada, insan tümörlerinin büyümesi üzerinde kış kirazının akciğer, göğüs ve kolon kanseri hücrelerinde etkili olabileceği ortaya çıkarmıştır. 2007 yılında insan hücreleri üzerinde yapılan bir başka çalışmada ise kış kirazı, normal hücrelere arar vermeden tümör büyümesini engelleyici etkiler göstermektedir.

Kış Kirazı Nasıl Temin Edilir?

Ashwagandha, kapsül, toz ve tentür olarak piyasada mevcuttur. Doğal ilaç satan eczanelerden temin edilebilir. Bu bitki aynı zamanda yaygın gingengi ve Rhodiola gibi otlar içerebilir.

Güvenilirliği?

Kış kirazı genellikle güvenli kabul edilmesine rağmen aşırı dozlarda alındığında hamile kadınlarda düşük riskine yol açabilir. Bu nedenle, hamile kadınlar kesinlikle Ashwagandha (Kış Kirazı) kullanmamalıdır. Kış kirazı kullanımında barbitürat (sinir sistemini uyuşturucu etkileri olan madde) etkisi artabilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi, elma fermantasyonu tarafından üretilen bir sirke türüdür. Birçok sirke türü gibi, elma sirkesi de asetik asit adı verilen bir madde içerir. Elma sirkesi, aynı zamanda bazı laktik sitrik ve malik asitleri içerir.
Read More

Hint Ekinezyası (Andrographis)

Hint Ekinezyası olarak bilinen uzun adıyla andrographis (andrographis paniculata) Çin ve Hint tıbbında kullanılan bir bitkidir. Popüler İskandinav çözümü olarak bilinir. Kan Jang andrographics ve Siberian Ginseng (Sibirya Ginsengi) özü içermektedir.
Read More

Arı Sütü Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Propolis, arıların ağaç tomurcuklarından topladığı reçine bir maddedir. Flavonoid, antioksidan bakımından zengin bir besindir. Ayrıca sağlık sorunlarında doğal bir tedavi olarak kullanımını uzun bir geçmişe dayanmaktadır.
Total
0
Share