Kızlarda Kekemelik Sorunu Daha Az

Kekemelik sorununu, Türkiye’de binlerce kişi yaşıyor. Kekeme olan çocuğunuzun tedavisine 3 yaşında başlayın. 7 yaşından sonra kalıcı oluyor.

Kekemelik sorununu,Türkiye’de binlerce kişi yaşıyor. Kekeme olan çocuğunuzun tedavisine 3 yaşında başlayın. 7 yaşından sonra kalıcı oluyor.

Kekemelik ne zaman başlar ve nasıl ortaya çıkar?

Kekemelik;sıklıkla okul öncesi dönemde başlayan,konuşurken seslerde,hecelerde,sözcüklerde,tekrarlama ve duraksamalar gözlenen bir konuşma bozukluğudur. 2-5 yaşlan arasında ortaya çıkar ve her 100 çocuktan 4’ünde görülür. 5-6 yaşlarına kadar akıcı konuşma bozukluğu olan 4 çocuktan 3’ü kendiliğinden düzelir. 6-7 yaşlarından sonra normale dönmeyenler ise kalıcılık gösterebilir.

7 yaşından sonra ortaya çıkan kekemelik ise sinirsel kaynaklı olabilir. Bu dönemde oluşan akıcı konuşma bozukluğu,ömür boyu geçmeyebilir. Kekemeliğe,erkek çocuklarda kızlara göre 3-4 kat daha fazla rastlanıyor.

Kekemelik,utangaç çocuklarda mı daha sık görülür?

Bilinenin aksine,kekemelik sadece psikolojik kökenli değildir. Çoğu vakada,kekemeliğin çocuğu psikolojik açıdan sarsacak durumlardan önce başladığı görülür. Ancak,kekemelik ortaya çıktıktan sonra psikolojik etkilerin şiddeti artabilir. Son yıllarda,kekemeliğin genetik bir sorun olduğu üzerinde de duruluyor. Ailede bu tür bir konuşma bozukluğu varsa,çocuklarda da ortaya çıkabiliyor.

Kekemelerde en sık görülen davranışlar nelerdir?

Bu insanlarda,konuşmada ses-hece-sözcük tekrarlan,ses uzatma ve ses ekleme görülüyor.

İkindi kekemelik özelliklerinde ise göz kırpma,ayak vurma,bazı el hareketleri,diğer jest ve mimikler tarzında hareketler ekleniyor. Utanma,daha az ve kısık sesle konuşma,karşısındaki ile göz kontağı kurmaktan kaçınma,bazı sözcükleri söylemek istememek görülüyor. "Şeyy","Yani","Iıı"gibi tekrarlar oluyor.

Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Zehra Yılmaz Eksen

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Enerji İçecekleri

Enerji içecekleri genç yetişkinler tarafından da sıklıkla tercih edilen bir içecek türüdür. Enerji içeceği içerdiği kafein nedeniyle dehidrasyona ...
Total
0
Share