Kolon Kanseri Teşhisinde PET/BT Avantajları

PET/BT uygulamasının tanı açısından, kolon adenomlarında yarar sağlayacağı biliniyor.

Kolon ve rektum kanserleri günümüzde ikinci sıklıkta görülen ve 65-70 ya civarında ne yüksek rastlanma sıklığına ulaşan kanser türüdür. Bu tür kanserlerde de hastalığın yayılması tedavi seçiminde önem taşınmaktadır. Tedavi sonrasındaki zaman sürecinde hastalığın tekrarlama olasılığının olduğu bir gerçektir. Kanserin ve eğer oluşursa tekrarlanmanın erken saptanabilmesi tedaviye erken başlanması için gereklidir. PET/BT ile kolo-rektal kanserlerin tanısı yüksek bir duyarlılıkla yapılabilmektedir.

PET/BT UYGULANMAZSA: Tümörlerin görülebilecek duruma gelene kadar bilgisayar taramasına devam edilecekti ya da CEA düzeyindeki artışın nedenini bulmak için cerrahi işlem yapılacaktı.

PET/BT UYGULANIRSA:Hastada hastalığın belirtileri varsa veya CEA düzeyi yükselmişse PET/BT taraması ilk inceleme yöntemi olmalıdır. Eğer tarama pozitif çıkarsa aynı işlem,tekrarlayan hastalığın nasıl yayıldığını da gösterecektir. Tedavide ise cerrahi,ışın tedavisi veya tıbbi yöntemlerin içinden,hasta için en yararlı olan belirlenecektir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Yemekler de Tatile Çıkmasın

Yaz sıcaklarının başlaması ve okulların kapanmasıyla birlikte çocukların beslenme düzenlerinde de önemli değişiklikler meydana geliyor.

Omuzda sıkışma sendromu

Omuz eklemini hareket ettiren rotator kaf kaslarının (supraspinatus, infraspinatus, teres minör, subskapularis) sıkışmasına bağlı, omuzda ağrının ortaya çıkması olarak tanımlanır.
Total
0
Share