Koroner Kalp Hastalıkları

Ülkemizde ve dünyada hastalıklar arasında en önemli ölüm nedenleri arasında yer alan koroner kalp hastalıkları için çeşitli risk faktörleri vardır. Bu risk faktörlerinden en önemlisi hatalı beslenmedir.

2000 ve 2002 yıllarında yayınlanan dünya sağlık raporlarına göre oluşan koroner kalp hastalıklarının (KKH )1/3 ünün nedeni hatalı beslenmedir.KKH riskini azaltmak için Amerikan Kalp Birliği tarafından belirlenen diyet ve yaşam tarzı hedefleri vardır. Bunlar:

  • Sağlıklı bir diyeti tüketmek,
  • Sağlıklı bir vücut ağırlığı oluşturmak,
  • HDL,LDL ve trigliseritler için önerilen düzeyi amaçlamak,
  • Normal kan basıncı ve kan glukozu seviyelerini amaçlamak,
  • Fiziksel olarak aktif olmak ve tütün maddelerini içmekten sakınmaktır.

Sağlıklı bir diyet tüketmek hastalığın tedavisi ve risklerini azaltmak için önemlidir. Amerikan Kalp Birliği günlük kolesterol tüketiminin 300 mg/gün ün altında tutulmasını önermektedir. Doymuş yağ asitlerinin diyette fazla olması KKH riskini arttırır. Bu nedenle günlük beslenmede alınan yağın doymuş yağ asitleri yerine tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinden sağlanmaya çalışılması gerekir. Omega -3 yağ asitlerinin yeterinde diyette yer alması KKH korucu etki yapar.

İdeal kiloda olmak tüm vücut sağlığı için gerekli olduğu gibi kalp damar hastalıklarından korunmak için de gereklidir. Fazla kilo kan basıncını arttırarak kalp damar hastalıkları açısından risk oluşturur. Ayrıca fazla kilo harcanandan fazla enerji alınması demek olduğu için kolesterol içeren besinlerin de fazla alınması riski vardır. Yetişkinlerin BKI ( kilo ve boy orantısının) 20-25 arasında olması gerekir.

HDL kolesterolü yükseltmek ve LDL kolesterolü düşürmek için alınması gereken önemli önlemlerden biri de günlük hareketi arttırmaktır. Her gün yapılacak 30 -45 dakikalık tempolu yürüyüşler hem ideal kolesterol seviyelerine ulaşmayı sağlar hem de dolaşımı düzenleyerek kan basıncının normal değerlerde seyretmesine yardımcı olur.

Alkol ve sigara tüketimi kalp hastalıkları açısından risklidir. Sigara dolaşım sistemini kötüleştirir. Alkolün yüksek miktarlarda veya çok sık tüketilmesi de LDL kolesterolünün yükselmesine dolayısıyla kalp hastalıklarının oluşmasına neden olur.

Dyt. Müge Özyurt

Total
0
Shares
Related Posts

Genetik Yapı Kalbi Tehdit Ediyor

Kalp hastalıklarına davetiye çıkaran genetik yapınız, hastalığın erken teşhisinde ve tedavisinde uzmanlara yardımcı oluyor. Genetik yapının önemini, genetiği kalp hastalıklarının tedavisinde kullanan uzmanlar anlatıyor.

Ekokardiyografi Nedir?

Ekokardiyografide kalp görüntüleri elde etmek için ses dalgaları kullanılır. Yaygın olarak kullanılan bu test kalbin nasıl attığını ve kan pompaladığını görmek için yapılır.
Total
0
Share