Kötü Karneyi Olumluya Çevirmenin Yolları

Karne gününün çocuk psikolojisinde çok önemli bir yeri vardır. Bu dönemde karnedeki notları iyi ya da kötü olan çocukların ailelerine özel görevler düşüyor.

Çocuğunuz eve kötü karne ile geldiyse içinizden ilk olarak ona bağırmak ya da onu cezalandırmak gelebilir. Fakat unutmayın ki bu dünyanın sonu demek değil. Ustaca davranarak bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

  • Bir adım geri çekilerek olaylara üçüncü bir göz gibi bakabilmeyi deneyin ve durumu başka açılardan değerlendirmeye çalışın.
  • Öncelikle karneyi çocuğunuzla birlikte gözden geçirin.
  • Hangi derslerin sınav ağırlıklı olduğunu sorun. Bazı derslerde sınav notları bazılarında ise ödev ve proje ödevleri daha ağrılıklı olarak değerlendirmeye giriyor. Strateji hatası yapıp yapmadığını öğrenin.
  • Sevdiği dersleri sorun. Bu derslerden başarılı olup olmadığını kontrol edin.
  • Olumlu davranışları ve notları sözel olarak ödüllendirin. İyi bakılırsa karnenin bir yerlerinde olumlu bir şeyler mutlaka bulunabiliyor. Devamsızlık gününün az olmasını bile olumlu olarak değerlendirebilirsiniz.
  • Karnenin olumlu yanlarını gördükten sonra olumsuzlukları öfkenizi kontrol altında tutmaya gayret ederek birlikte inceleyin.
  • Eğitim dönemi sırasında ondan beklentilerinizi söyleyin. Zaman zaman çocuklar fazla beklenti içinde olduğunuzu düşünebiliyor ve bu durum derslerinden tamamen uzaklaşmasına neden olabiliyor.

Zayıf karneli çocuğa özel tüyo
"Kendime zarar veririm" tarzı tepkiler durumu zorlaştırmaktan başka bir işe yaramıyor. Karnesinin kötü geleceğini bilen çocuklar genellikle son ana kadar bekliyor. Hatta karne almayı bile ertelemeye çalışabiliyorlar. Oysaki kaçmak yerine aileleri ile karne gününden önce konuşabilirler. Yaptıkları konuşmada derslerine verdiği önemden bahsedebilirler. Gelecek eğitim dönemi için planlarını yazılı olarak göstermeleri ailelerinin gözünde ne yaptığım bilen,hatasının farkına varmış ve düzeltme için çaba harcamaya hazır olduğu düşüncesinin gelişmesine neden oluyor. Ailelerin esas kızdığı notlar değil,çocuklarının çaba gösterip göstermediği,sorumluluk duygusunu kazanıp kazanmadığıdır. Ağlamak, "Kendime zarar veririm","Beni sevmiyorsunuz "gibi abartılı tepkiler vermek durumu zorlaştırmaktan başka bir işe yaramıyor. Çocuğunuzu dinleyin. Karne döneminde öfkeyi kontrol edememek ve çocuğu dinlemeyi reddetmek en sık yapılan hatalardan. Çocuklar başarısız olmasının birçok nedene bağlayabiliyor. Hatta sizi bile suçlayabiliyor. Çocuğunuzla ilgili ne konu olursa olsun mutlaka dinleyin! Sorunun nedenini o da biliyordur. Konuşursanız farkındalığının artmasına yardımcı olursunuz. Durum değerlendirmesi yapmak,mevcut sorunları belirlemenizi ve sonraki yıllar için planlama yapabilmenizi sağlıyor.

İyi Gelen Karne Karşısında Aşırı Övgü Doğru mu? Okumak için tıklayınız

Dr. Arzu Önal

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share