Kozmetik Alerjide Tanı Koyma ve Tedavi

Tanı testi olarak deri yama testi (patch test) kullanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Tanı koymada,kapsamlı bir sorgulama ve dikkatli bir muayene sonrası araştırmaya geçilmesi gerekir. Genellikle deri belirtileri,kullanılan kozmetiğin cinsi,içeriği tanıya yardımcı olabilmektedir.

Kişinin kullandığı tüm kozmetikler,aldığı medikal tedaviler öğrenilmelidir. Parfüm,kolonya,şampuan,saç losyonu,saç boyası,makyaj temizleyici,nemlendirici,ruj,farlar,sabunlar,deterjanlar,tırnak cilaları,deodorant,tıraş kremi veya losyonu kullanılıp kullanılmadığı belirlenmelidir.

Tanı testi olarak deri yama testi (patch test) kullanılmaktadır. Allerji yaptığı düşünülen kozmetiklerle doğrudan uygulanabilir. Ayrıca dermatoloji pratiğinde yararlanılan kozmetik serisi ile deri testi uygulanmaktadır. Böylece sorumlu etken madde saptanmış olur;allerjisi saptanan etken maddeyi içeren tüm kozmetiklerin kullanımı kesilir.

Yeni bir kozmetik alınırken,deri testi ile allerji yaptığı saptanan maddeleri içermeyen kozmetiği bulmaya çalışmak;kimyasal içeriklerine dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde benzer yakınmalar tekrar tekrar gelişebilir.

Tedavide birinci olarak tetikleyici faktörlerden mümkün olduğunca uzak durulmalı,araştırmalarla tespit edilen allerjenleri içeren kozmetikler kesinlikle kullanılmalıdır. Klinik belirtilerin şiddetine göre de tıbbi tedavi hekim tarafından belirlenir.

Son söz:
Kozmetik kullanımı son yıllarda sosyal ve profesyonel hayatta önemli bir yer tutmaktadır. Kozmetik endüstrisi de tüm hızıyla ilerlemektedir,dolayısıyla kozmetikleri hayatımızdan çıkarmak mümkün değildir. Önemli olan,toplumda sınırlı ve bilinçli bir kozmetik kullanımını sağlamak ve medikal anlamda da hekimlerden destek almak gerekir.

Dr. Tuğba Türker

Total
0
Shares
Related Posts

Crohn hastalığı belirtileri

Sindirim sisteminin her yerini tutan bu hastalıkta, ağızdan başlayarak kalın barsağın son kısmına kadar tutulum olabiliyor.
Total
0
Share