Kozmetik Ürünler Akneyi Daha Fazla Tetikler mi?

Dermatologlar sivilce için çeşitli tedavi yöntemleri önermektedirler. Ancak bunun için öncelikle kişinin yaşı, cinsiyeti ve aknenin şiddeti gibi birçok faktör göz önünde tutulmalıdır.
Akne Kaç Tipte Görülür?
Akne klinik görüntüsüne göre çok farklı tiplerde gözlenebilir. En hafif formu olan komodojenik akne siyah noktalar veya beyaz butonlar şeklinde görünürken,iltihaplı formda olanlara püstül denir. En şiddetli formunu ise nodül ve kistler oluşturur;bunlar deri altında ağrılı büyük sertlikler olarak gözlemlenir ve ciltte kalıcı izlere neden olabilir.
Hangi Bölgelerde Çıkar?

Akne sadece yüzde değil ayrıca göğüs sırt gibi alanlarda da görülebilir. Yüz bölgesinde oluşan sivilceler ağrılı kaşıntılı olabilir. Fiziksel görüntünün bozulması psikolojik stres ve gerginliklere yol açabilir. Toplumdan uzaklaşma,mutsuzluk,hatta depresyon gelişimi bile gözlenebilir.

Kozmetik Daha Kötü Etkileyebilir

Akneli kişilerin birtakım kozmetik kremlerden,losyonlardan ve güzellik salonlarından çare arayışları ise hastalığın büsbütün kötüleşmesine,tedavinin zorlaşmasına neden olur. Bu merkezlerdeki uygulamalar kalıcı izlere dahi yol açabilir ve hasta iyileşmediğini düşünerek yanlış bir inanışa kapılabilir.

Tedavide Sabır Şart

Akne düzenli,ısrarcı ve uzun süreli tedavilere mutlak cevap verir. Hastanın doktoruna güvenmesi ve takiplerini devam ettirmesi gerekir. Öncelikle hafif formlarda sadece lokal tedaviler yeterli olabilir. Bu tedavi iyi bir temizleyici jel ile kombine edilir.Daha yoğun sivilcelerde ise antibiotik kullanımı gerekebilir ve bu genelde 3-5 aylık uzun bir dönemi gerektirir. İnatçı,şiddetli hastalarda ise A vitamini türevleri oldukça başarılı sonuçlar verir.Hastaları psikolojik olarak da yıkan bu hastalık başarılı bir şekilde doğru bir takiple düzeltilebilir.

Dr. Yeşim Tekin

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share