Kurban Bayramı ve Sağlıklı Beslenme

Kurban bayramında yoğun bir şekilde tüketilen et iyi bir protein kaynağıdır. Etin içerisinde bulunan protein vücudun büyüme gelişmesi ve bağışıklık sistemini…

Kurban bayramında yoğun bir şekilde tüketilen et iyi bir protein kaynağıdır. Etin içerisinde bulunan protein vücudun büyüme gelişmesi ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilmesi için gereklidir. Et ayrıca yağ,demir,çinko ve B grubu vitaminleri açısından da zengindir. Bu sebeple günlük beslenmede kişinin ihtiyacını karşılayacak miktarda et tüketimi çok önemlidir.

Et sindirimi oldukça zor bir besindir. Aşırı tüketimi sindirimi güçleştireceği için özellikle mide ile ilgili problemi olan kişilerin et tüketiminde aşırıya kaçmaması gereklidir. Fazla tüketilmesi sonucu ette bulunan doymuş yağ kan yağlarının artmasına ve kalp damar hastalıklarının oluşmasına sebep olabilmektedir. Diyabet,tansiyon,şişmanlık,kalp damar rahatsızlığı ve benzeri kronik rahatsızlığı olanlar et tüketim miktarına dikkat etmelidirler.

Kronik rahatsızlığı olanlar kadar sağlıklı bireyler için de tüketilen et miktarı çok önemlidir. Kurban eti tüketilirken yenilen et miktarının yanı sıra etin pişirme tekniğine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Pişirme yöntemi olarak kızartma ve kavurma yerine ızgara ve fırınlanmış olarak tüketilmesi daha uygundur. Pişirme sırasında etin yağsız kısmı tercih edilmeli,etle yapılan yemeklerde ilave yağ eklemeyerek etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalı ve et yemeklerine kesinlikle kuyruk yağı ve tereyağ eklenmemelidir. Mangalda pişirme sırasında ise etlerin kömürleşmemesine,dış kısmının pişmiş iç kısmının çiğ kalmamasına dikkat edilmelidir.

Etin posa içeriği olmadığından kabızlığa neden olabilir. Bu sebeple etin yanında posa içeriği yüksek olan sebze,meyve,kepekli ekmek gibi gıdaların tüketimi çok önemlidir. Etin yanında tüketilecek olan sebze ve meyvelerdeki C vitamini etin içerisindeki demirin vücutta kullanılabilirliğini arttırır. Bu yüzden etin yanında bolca limonlu yeşil salata tüketimi ette bulunan demirin emilimini arttıracağından mutlaka et yemeklerinin yanında tüketilmelidir.

Bayram süresince nelere dikkat edilmelidir?

  • Bayramda da sağlıklı beslenme kuralları değişmiyor. Bu nedenle bayramlarda yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli her besin grubundan tüketmeye dikkat edilmelidir. Et tüketiminin yanı sıra süt,ekmek,sebze ve meyve grubundan da tüketmeye özen gösterilmelidir.
  • Öncelikle güne mutlaka hafif bir kahvaltı ile başlanmalıdır.
  • Öğünlerde aşırı miktarda tüketmek yerine az ve sık yemek yenmeli;mümkünse ara öğün tüketilmelidir.
  • Yapılan ziyaretler sırasında ikram edilen hamur tatlılarından tadımlık tüketilmeli,tercih etme şansı varsa sütlü veya meyveli tatlılar tüketilmelidir.
  • Bayram ziyaretlerinde ikram edilen çikolata ve şekerlerde aşırıya kaçılmamalıdır.
  • Günde 1,5-2 litre su tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Çay,kahve gibi kafeinli içecekler yerine bitkisel çaylar ikram edilebilir.
  • Bayram boyunca diyabeti,kalp rahatsızlığı,yüksek tansiyonu olanlar ve özel beslenme tedavisi uygulayanlar yediklerine dikkat etmeli ve tedavilerini bozmamalıdırlar.
  • Bayram süresince fiziksel aktivitenin arttırılmasına dikkat edilmeli ve yürüyüş yapmaya özen gösterilmelidir.

Dyt. Evrim Demirel

Total
0
Shares
Related Posts

Adet Sancılarından Kurtulmak Mümkün

Kadınların her ay düzenli olarak adet (regl) sancılarıyla baş etmek zorunda kalmaları sadece fiziksel olarak değil, ruhsal olarak da sorunları beraberinde getirir.

Doktoruna Sormadan Oruç Tutma !

Ramazanda 15-16 saatlik açlık süresi sağlıklı kişileri bile zorlarken, birtakım hastalıkları olan kişiler dikkatli olmalı !

Göz Kapağı Estetiği

Yaşın ilerlemesiyle ve yerçekiminin de etkisi ile kaşlarda, üst ve alt göz kapaklarında deri gevşemesi, fazlalığı, sarkması oluşur ve bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının öne doğru fıtıklaşması ile torbalanma olabilir.

Manken Formunda Kalmak Çok Zor Değil!

Elinizden diyet listeleri düşmüyor, buna rağmen tartıda gördüğünüz sayıdan hiç memnun kalmıyor veya verdiğiniz kiloları kısa sürede fazlasıyla geri alıyorsanız, bir yerde hata yapıyorsunuz demektir.
Total
0
Share