Meme Asimetrisi Tedavi Edilebilir mi?

Asimetrik meme; meme şeklinin, boyutunun ve meme başı pozisyonunun diğer memeye göre farklı olmasıdır.

Bu durum erkek ve kadınlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilir. Genetik,hamilelik,kilo alımı,poland sendromu,emzirme,virjinal hipertofi,yaşlılık,jinekomasti veya menopoz gibi birçok sebep neden olabilir.

Birçok insanda meme büyüklüğü,küçüklüğü veya asimetrisi vücut güzelliğine ve estetiğine rahatsızlık vermektedir. Daha da ileri gidince ruhsal veya yapısal gibi birçok hastalık sebebi olmaktadır. Sağlam dinamik vücutlarda memeler simetrik,diri,sağlıklı ve estetik olmalıdır. İnsanın görsel,güzel ve estetik olması vücut oranlarının uyumluluğu ile memelerin doğal ve ölçülü olmasına bağlıdır. Düzgün bir vücut ve düzgün memeler insanı daha estetik ve sanatsal gösterir.

Mitolojilerde güzellik ve estetik sanatı heykellerde aranmış,ölçü ve oranları titizlikle uygulanmış,büyük emeklerle sanat ortaya çıkmıştır. Günümüzde artistler,modacılar ve mankenlerin yanı sıra sosyete ve özel kişiler estetik cerrahi sanatı ile buluşarak daha güzel,daha estetik sanatsal görünmelerini sağlamaktalar. Dolayısı ile toplumda daima güzel,sağlıklı,estetik görünümlü sanatsal vücut yapılarını öne çıkararak kariyerlerini korumaktalar.

Operasyon Öncesi Görüşme

Görüşmede öncelikle sizin şuan ki şikâyetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir. Memelerinizin büyüklüğü,şekli,derinizin durumu,yaşınız,meme başının yeni yeri gibi durumlar sizinle konuşulur. Operasyonun ayrıntıları hakkında size bilgi verilir.

Operasyon Yaşı

İstisnalar dışında 18 yaş sonrası opere edilmesi önerilir. Poland sendromunda veya virginal hipertrofide 18 yaş beklenmeyebilir.

Operasyon Zamanına Hazırlık

 • Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.
 • Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)
 • 40 yaş altı hastalarada meme ultrasonografi,40 yaş üzeri hastalarda mammografi tetkikleri istenir. Operasyon günü size yardımcı olacak refaketçi gerekecektir.
 • Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın,saç jölesi kullanmayın,rahat kıyafet giyin,takılarınızı evde bırakın.
 • Operasyondan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.
 • Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.
 • Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon Tekniği

Asimetrik meme operasyonu,memenin yapısına,boyutuna ve şekline göre farklılık gösterir.

 • Diğer memeye göre sarkıksa;meme dikleştirme operasyonu,
 • Diğer memeye göre küçükse;silikon meme protez uygulaması ile büyütme operasyonu veya yağ enjeksiyonu,
 • Diğer memeye göre büyükse;meme küçültme operasyonu
 • Diğer meme başına göre asimetrikse;meme başı normal pozisyona getirilmesi
 • Jinekomasti hastalarında;liposuction veya küçültme operasyonu yapılır.

Anestezi Türü

Yapılacak işleme bağlı olarak lokal veya genel anestezi yöntemi ile uygulanır.

Operasyon Süresi

Yapılacak işleme bağlı olarak 30 dakika – 2 saat arası sürer.

İyileşme Süreci

Uygulanacak operasyona bağlı olarak genelde hastanede kalmasına gerek yoktur veya bir gün hastanede kalır. Operasyon sonrası genellikle rahat geçer. Operasyon sırasında meme protezi kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Pansuman 2 gün sonra açılarak kontrol edilir. 7 gün sonra sargı açılır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir (jinekomasti hastaları hariç). Erken dönemde şişlik olabilir,meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. İşinize bağlı olarak 3-4 gün içinde normal işinize dönebilirsiniz. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme operasyonu,kişinin özgüvenini ve ruh sağlığını düzelten,yaşama daha bağlı hale getiren,iyi ve kalıcı sonuç veren bir operasyondur.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Total
0
Shares
Related Posts

Doğum Evreleri Hangi Sırayla İlerler?

Doğum evreleri: Serviksin (Rahim ağzı) açılması,Bebeğin doğum kanalında ilerleyerek doğması, Plasentanın (Bebeğin eşi) alınması, Doğum sonrası 1 saatlik kanama kontrolü

Diyabet Yenilebilir mi?

Diyabet ömür boyu süren bir hastalıktır. Doğru tedavi uygulanmadığında kalıcı zararlar verebilir.
Total
0
Share