Mevsim Değişikliğinden Cildinizi Koruyun

Cildimizi soğuktan nasıl koruruz?

Sebze ve Meyve Tüketmek Önemli
A vitamini cildi nemlendirir ve elastikiyetini artırır. Bu nedenle cilt dokularının onarımında son derece önemli bir rol üstlenir. C vitamini de vücudumuzdaki bağ doku denilen koruyucu doku katmanının korunmasında önemli bir işlev üstlenir. Her gün bir kase kadar az haşlanmış brokoli yiyerek cildinize bol miktarda A ve C vitamini sağlayabilirsiniz. Her gün veya gün aşırı tüketeceğiniz bir avuç çilek cildinize C vitamini açısından destek verecektir. Her sabah kahvaltıda C vitamininden zengin maydanoz tüketerek cildinizin bağ dokusunu da destekleyebilirsiniz.

Somon Balığı Yiyin
Omega 3 yağ asitleri tarafından zengin olan besinler,cilt sağlığını korumak gibi önemli bir rol üstlenmektedirler. Omega 3 deposu olan somon balığı gibi deniz ürünlerini haftada bir iki defa tüketmeye özen gösterin. A ve C vitamini içeren sebze ve meyveler de cilde çok yararlıdır.

Cildin Neme İhtiyacı Vardır
Cildin yumuşak ve dayanıklı olması için neme ihtiyacı vardır. Ancak;kış aylarında bu nemi tutabilmesi zor olur. Ayrıca ısıtma sistemleri de cildi kurutur. Banyo yaptıktan sonra havluyla çok iyi kurulanmak da cildin nemini alır. Mevsim değişiklikleri cilt kuruluğuna sebep olabilir. Hepimizin cilt yüzeyi yağ bezleri tarafından salgılanan doğal yağlı bir tabaka ile kaplıdır. Eğer bu tabaka kaybolursa cilt kuru,pullanmış ve hatta çatlak,kızarık hale gelebilir.

Cildin kurumasını önlemek için ne yapmak gerekir?
Duş yapılırken ılık su kullanılmalıdır,
Duş süresi 15 dakikayı geçmemelidir,
Cildi kuru olan kişiler keseleme,ovalama gibi işlemleri yapmamalıdır,
Yıkanma işlemi için yumuşak bir sabunluk yeterli olmaktadır.

Dr. Vildan Şengöz

Total
0
Shares
Related Posts

Erkeklerde Sık Rastlanan Hastalıklar: Varikosel

Erkeklerde sık görülen hastalıklar erken boşalma ve prostat gibi sık duyduğunuz hastalıklarla sınırlı değil. Doktorsensin olarak sık görülen varikosel, hidrosel gibi diğer hastalıkları belirtileri ve tedavileriyle ele alıyoruz.

Gazlı İçecekler

Gazlı içecekler; şekerli suların karbondioksit gazı ile işlenerek elde edilmesi ile ortaya çıkar. Gazlı içeceklerin pH değerleri 2,4 ile 4 arasında olduğu ...

Boğulmalar Sadece Denizde Olmuyor!

Özellikle küçük çocuklarda sıklıkla görülen boğulma ve tıkanma nedenlerini ve boğulmalardan korunmak için alabileceğiniz önlemleri Dr. Veysel Balcı aktardı.
Total
0
Share