Migrende Doğum Kontrol Hapı İnmeye Neden Olabiliyor!

Normal zamanda başınız hiç ağrımıyor, ancak adet günlerinizde tek taraflı ve şiddetli bir baş ağrısıyla birlikte mide bulantısı ile kusma sorunu yaşıyorsanız dikkat!

Adet Dönemindeki Baş Ağrısı Migren Habercisi!
Normal zamanda başınız hiç ağrımıyor,ancak adet günlerinizde tek taraflı ve şiddetli bir baş ağrısıyla birlikte mide bulantısı ile kusma sorunu yaşıyorsanız dikkat! Çünkü migren,özellikle bu özel günlerde vücutta değişen hormonların da etkisiyle kendini gösterebiliyor. Gerek adet öncesi,gerekse adet dönemlerinde kadının vücudundaki östrojen dengesinin büyük bir değişikliğe uğrayarak artan östrojen seviyesi de migrene neden olabiliyor.

Baş Ağrısı Her Adet Döneminde Tekrarlıyorsa..
Adet öncesi dönemde kadınların vücutlarında bazı hormonel değişiklikler meydana geliyor. Artan östrojen değerinin yanı sıra vücutta su tutulumu ve ödem oluşuyor. Tüm bu etkenler birleştiğinde de migren belirtileri ortaya çıkabiliyor. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birinin ağrı sıklığıdır. Ağrı birkaç saat sürüyorsa bu durum migren olarak değerlendirilmemelidir. Migren tanısı için özellikle tek taraflı olan baş ağrısıyla birlikte bulantı ile kusma gibi şikayetlerin her adet döneminde ortaya çıkması ve tüm gün boyunca devam etmesi gerekir. Dolayısıyla bu sorunu yaşayan kadınların mutlaka uzman bir hekime görünmeleri gerekiyor.

İlk Adetle Birlikte Migren Oranı Kadınlarda 3 Kat Artıyor
Ergenlik dönemine kadar erkek ve kız çocuklarında migren oranları birbirlerine yakın bir seyir izliyor. Fakat ilk adet kanamasıyla birlikte bu oran kadınlarda 3 kat artıyor. Hatta yapılan çalışmalar her 100 kadından 2’sinde ilk adet kanamasıyla birlikte migren geliştiğini ortaya koyuyor. Adet dönemlerinde kendini gösteren migrenin görülme oranı menopozda ise büyük oranda düşüyor. Öyle ki her 100 kadından 60’ında görülen migren menopoz döneminde yüzde 10’a kadar iniyor. Hamilelik döneminde de östrojen dengesinde herhangi bir değişiklik yaşanmadığı için migren atakları azalıyor.

Hormonlu Besinler Migreni Tetikliyor
Modern yaşamın en olumsuz getirilerinden biri de hormonlu besinler. Gerek sebze ve meyve,gerekse hayvansal besinlerde üretimi artırmak amacıyla östrojen hormonu kullanılıyor. Bu durum da vücuda zarar veriyor ve migren ataklarını tetikliyor. Öyle ki menopoz döneminde olan bir kadına bile östojen verildiğinde migren atakları yeniden tekrarlayabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar organik besinlerin yenmesine özen göstermek gerekmektedir.

Migren Hastalarının Doğum Kontrol Hapı Kullanmaları İnmeye Neden Olabiliyor

Migren olduğunu bilmeden doğum kontrol hapı türü ilaçları kullanmanın bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Doğum kontrol hapları özellikle migreni olan kadınlarda inme ve beyin damarında pıhtı oluşumu sonrası tıkanıklık gibi risklere neden olabiliyor. Ayrıca bu hapları kullanırken ortaya çıkan baş ağrısının damarsal bir probleme mi yoksa migrene mi bağlı olduğunun tanısı kolay koyulamıyor. Bu nedenle migren hastalarının doğum kontrol hapı kullanmaları önerilmiyor. Migrenin sıklığı ya da şiddeti değiştiğinde ise kadınların mutlaka bir hekime başvurmaları ve ilacı bırakmaları tavsiye ediliyor.

Adet Döneminde Migren Ataklarını Hafifletmek İçin Yapılması Gerekenler

  • Işık ve gürültü gibi uyarıcı faktörlerden uzak durun.
  • Stres migren ağrılarını artırıyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar stres oluşturabilecek ortamlardan uzak durun.
  • Migreni tetiklediği için içeriğinde kafein ve tuz olan besinleri yemeyin. D vitamini takviyesi alın.
  • Açık havada dolaşın ve sağlık açısından herhangi bir şikayetiniz yoksa bolca balık eti,süt ile yumurta yiyin.

Dr. Umut Sarı

Total
0
Shares
Related Posts

Göz Kapağı Estetiği

Yaşın ilerlemesiyle ve yerçekiminin de etkisi ile kaşlarda, üst ve alt göz kapaklarında deri gevşemesi, fazlalığı, sarkması oluşur ve bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının öne doğru fıtıklaşması ile torbalanma olabilir.
Total
0
Share