Migrenden Ayrılan Diğer Baş Ağrısı Türleri Nelerdir?

Diğer başağrısı türleri migrenle bazı semptomları paylaşsa da, her birinin ayırt edici semptomları da mevcuttur. Yaygın görülen diğer başağrısı tipleri şunlardır:

Tansiyon başağrısı: Stres veya yorgunluk, artrit gibi fiziksel hastalıklar; veya psikolojik sıkıntı veya depresyon ile ilişkili kronik başağrısıdır. Tansiyon başağrılarına kötü postür, göz yorgunluğu, boyun bölgesinde kas veya kemik anomalileri, çapraşık diş veya uyumsuz çene ilişkisi veya alışılmadık gürültü veya ışık öncülük edebilir.

Kronik tansiyon başağrıları 20 ile 40 yaşları arasında seyredebilir; bayanlarda erkeklere göre görülme oranı daha fazladır. Semptomlar arasında özellikle şakak ve alında olmak üzere baş ve boyun bölgesinde kas gerginliği; baş çevresinde dalga benzeri olarak tanımlanabilen basınç; ve devamlı zonklayan ağrı mevcuttur.

Küme tipi başağrısı: Bazen günde dört defaya kadar kümelerde ayrı ataklar şeklinde meydana gelen ve kanda artmış histamin düzeyiyle ilişkili bir vasküler başağrısı tipidir. Genellikle başın bir tarafında aniden ortaya çıkan küme tipi başağrısının, en şiddetli ve yoğun başağrısı olduğu düşünülür. Hastalar sıklıkla bir göz etrafında işkence eder tarzda şiddetli ve batar tarzda ağrı ile birlikte ilgili gözden gözyaşı akması ve etkilenen tarafta burun akıntısından şikayet eder. Küme başağrısı genellikle 20 ile 45 yaşları arasında başlar ve sigara ve alkol kullanımıyla ilişkilendirilebilir; küme başağrısı erkeklerde bayanlara göre daha fazla görülür.

Total
0
Shares
Related Posts

Migren Önleyici İlaçlar Hangileridir?

Migren başağrısı için reçete edilen günlük önleyici ilaçlar şunlardır: Trisiklik antidepresanlar (amitriptilin gibi) Beta-bloker’lar (propranolol veya timolol) Kalsiyum…
Read More

14 İlaçsız Migren Tedavisi

Migreniniz tuttuğunda çözüm olarak sadece ağrı kesiciler ve migren ilaçları olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Migren ağrılarınızı dindirmeye yardımcı olabilecek bu 14 tedavi yöntemine göz atmanızda fayda var.

Migren için Risk Faktörleri Nelerdir?

Migrene eğilim genetik olabilir. Ailesel görülen migren başağrısı ile ilişkili olan genlerin tanımlanması için araştırmalar devam etmektedir. Temel…
Total
0
Share