Mikroalbümin Testi Nedir?

Mikroalbümin testi idrardaki çok az seviyelerdeki bir kan proteini (albümin) tespit etmek için kullanılan bir testtir. Mikroalbümin testi, böbrek hastalığı riskine sahip kişilerdeki erken böbrek hasarı belirtilerini belirlemek için kullanılır.

Sağlıklı böbrekler kandaki atıkları filtreler ve albümin proteini gibi sağlıklı bileşenleri tutar. Böbrek hasarı proteinlerin böbreklerden sızmasına ve vücudun idrara maruz kalmasına sebep olabilir. Hasar meydana geldiğinde albümin ilk sızan proteinlerden biridir.

Mikroalbümin testleri tip 1 ve 2 diyabet veya yüksek kan basıncı gibi artmış seviyelerde böbrek hastalığı riski taşıyan kişilere tavsiye edilir.

Neden Yapılır?

Doktorunuz böbrek hasarının erken belirtilerini tespit etmek için bir idrar mikroalbümin testi önerebilir. Erken evre böbrek hasarının tedavisi böbrek hastalığını önleyebilir veya ilerlemesini geciktirebilir.

Mikroalbümin testlerinin ne kadar sıklıkla gerektiği, sorunun altında yatan sebeplere ve böbrek hasarı riskine bağlıdır. Örneğin:

 • Tip 1 diyabet. Eğer tip 1 diyabetiniz varsa, doktorunuz teşhisten 5 yıl sonra başlamak üzere yılda bir kere mikroalbümin testi önerebilir.
 • Tip 2 diyabet. Eğer tip 2 diyabetiniz varsa, doktorunuz teşhisten hemen sonra başlamak üzere yılda bir kere mikroalbümin testi önerebilir.
 • Yüksek kan basıncı. Eğer yüksek tansiyonunuz varsa, doktorunuz düzenli olarak mikroalbümin testinin yapılmasını tavsiye edebilir. Ne kadar sıklıkla yapılacağı hakkında doktorunuzla görüşün.

İdrarda mikroalbümin seviyeniz yükselirse doktorunuz testin daha sık yapılmasını önerebilir.

Nasıl Hazırlanılır?

Mikroalbümin testi basit bir idrar testidir. Testten önce normal yeme içmeye devam edebilirsiniz.

Karşılaşabileceğiniz durumlar

Mikroalbümin testi sırasında, sadece yeni bir idrar örneği vermeniz gerekir. Bu işlem çeşitli şekillerde yapılabilir:

 • 24 saatlik idrar testi. Doktorunuz 24 saatlik süreçte tüm idrarınızı özel bir kapta toplayarak teslim etmenizi isteyebilir.
 • Zamanlamalı idrar testi. Doktorunuz sabah ilk iş olarak idrar örneği vermenizi veya 4 saatlik idrara çıkılmayan süreçten sonra örneği sağlamanızı isteyebilir.
 • Rastgele idrar testi. Rastgele bir idrar testi herhangi bir zamanda alınabilir. Fakat test sonuçlarının daha net olmasını sağlamak için genellikle, böbreklerin filtrelediği bir atık ürünü olan kreatin için yapılan idrar testiyle birleştirilir.

İdrar örneği analiz için laboratuvara gönderilir. İdrar örneğini verdikten hemen sonra günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Sonuçlar

Mikroalbümin testinin sonuçları, 24 saat içinde proteinin miligram (mg) bazında sızıntı miktarı hesaplanarak ölçülür. Genellikle:

 • 30 mg altı normaldir.
 • 30-300 mg arası erken evre böbrek hastalığını (mikroalbuminüri) gösterir.
 • 300 mg üstü gelişmiş böbrek hastalığını (makroalbuminüri) gösterir.

Doktorunuzla test sonuçlarını ve ne anlama geldiği hakkında görüşün. İdrar mikroalbümin seviyesi normalden yüksek çıkarsa doktorunuz testin tekrarlanmasını isteyebilir.

Bazı faktörler beklenenden daha yüksek idrar mikroalbümin seviyesine yol açabilir:

 • Idrarda kan (hematüri)
 • Bazı ilaçlar
 • Yüksek ateş
 • Son zamanlarda yapılan yoğun egzersizler
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Diğer böbrek hastalıkları

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

İğne Biyopsisi Nedir?

İğne biyopsisi, laboratuvar testi için vücuttan örnek hücre alınmasıdır. Yaygın iğne biyopsi prosedürleri, ince iğne aspirasyonu ve çekirdek iğne biyopsisinden oluşur.
Read More

Karotid Anjiyoplasti ve Stent

Karotid anjiyoplasti felçleri önlemek ya da tedavi etmek için tıkalı atardamarları açarak yapılan bir operasyondur. Boyun arterleri boynun iki tarafında konuşlanmış ve beyne kan sağlayan ana atardamarlardır.
Total
0
Share