Milli maç kazanmış gibi gururlanıyoruz

Türkiye’de başarıyla gerçekleştirilen rahim, uzuv ve yüz nakillerinden Sağlık Bakanlığı da memnun.

Nakiller ‘yüz’ güldürdü
(A.A)

Türkiye’de başarıyla gerçekleştirilen rahim,uzuv ve yüz nakillerinden Sağlık Bakanlığı da memnun.

Bu nakillerin organ bağışına duyarlılığı artırdığı görüşündeki bakanlık yetkilileri,duygularını “Milli maç kazanmış gibi gururlanıyoruz”şeklinde dile getiriyor.
Türkiye’deki organ ve doku nakilleriyle ilgili tüm düzenleme ve uygulamalardan sorumlu birim olan Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğünün başındaki isim Prof. Dr. İrfan Şencan,son olarak Hacettepe Üniversitesinde gerçekleştirilen yüz ve uzuv nakilleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Şencan,bu nakillerin bakanlık tarafından yakından takip edildiğini,gelişmelerin günü gününe izlendiğini söyledi.
Türkiye’de sadece böbrek nakillerinin bir ağ üzerinden izlenebildiğini,ancak “kompozit doku”denilen yüz,kol,bacak ve rahim gibi organlar için böyle bir izleme sisteminin henüz bulunmadığını ifade eden Şencan,şu bilgileri aktardı:

“Bu tür nakiller için elektronik bir kayıt sistemi yok ama zaten çok az sayıda yapıldığı için hastaları takip etmek bizim için zor değil. Bu ameliyatları yapan doktorlarla sürekli irtibat halindeyiz. Hastaların durumunu yakından takip ediyoruz,çünkü sayıları çok az. Zaten bunlarla ilgili bir şey söylemek için henüz çok erken. Bakanlığımızdan teknik bir heyet gidip incelemelerde bulundu. Her şey yolunda gidiyor.”

Nakillerin çok iyi yetişmiş uzmanlar tarafından yapılmasının başarıyı getirdiğini,Sağlık Bakanlığının çıkardığı mevzuatın da bu başarıda etkisi olduğunu vurgulayan Şencan,“Çok iyi bir mevzuat çıkarmamız bu nakilleri yapacak ekibi cesaretlendirdi. Zaten bu uzmanların görüşleri doğrultusunda hazırlandı,ortak bir görüş oluşturdular. Yani mevzuat aynı zamanda uzmanlarımızın kılavuzu da oldu. Hangi süreci nasıl izleyeceklerini biliyorlar”şeklinde konuştu.

Bu tür nakillerin organ bağışına duyarlılığı artırdığını,vatandaşların buna daha olumlu yaklaşmaya başladığını belirten Şencan,“Her bakımdan olumlu yansıması oldu. Bu tür nakillerde milli maç kazanmış gibi gururlanıyoruz. Sayın bakan da çok yakından takip ediyor”diye konuştu.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Ani Kilo Alıp Vermeye Dikkat!

Havalar ısındı, kalın giysilerin rafa kaldırılmasıyla fazlalıklar da ortaya çıktı. Yaklaşan tatil planlarının arasında zayıflamak da var. Ani kilo alıp vermeye dikkat edin!
Total
0
Share