Nakil Ölümle Bitti

Dünyada bir ilki gerçekleştirmek için çıkılan yolda, çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar hayatını kaybetti.

Çift kol ve bacak nakli ameliyatı yapılan hastaneden üzücü haber geldi. Nakil hastası Şevket Çavdar hayatını kaybetti.

Hacettepe Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıklamada,kol ve bacak nakli yapılan hastada ‘metabolik dengesizlik’ meydana geldiği ve tüm önlemlere rağmen Şevket Çavdar’ın kurtarılamadığı belirtildi. Açıklamada,"Yaklaşık 90 saate varan süreyle 200’e yakın doktor ve sağlık personelinin insanüstü bir çaba göstermesine karşın hastamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü duymaktayız"ifadesi yer aldı.

Hacettepe Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıklama şöyle:

”Hastamızda gelişen metabolik dengesizlik maalesef hastamızın yaşamını ciddi düzeyde etkileyecek duruma gelmiş,alınan tüm önlemler ve uygulanan yoğun tedavi yaklaşımlarına rağmen hastamız 27.02.2012 tarihinde saat 19.20’de kaybedilmiştir.

Yaklaşık 90 saate varan süreyle 200’e yakın doktor ve sağlık personelinin insanüstü bir çaba göstermesine karşın hastamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü duymaktayız.

Bu süreçte,hastamıza dokularını bağışlayan verici ailesine minnettarlığımızı bildirirken,kan bağışlarıyla destek veren halkımıza ve bu zorlu süreçte yanımızda olan Sağlık Bakanlığı’na müteşekkiriz. Hastamıza Allah’tan rahmet,yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyoruz.”

Uzuvlar Alınmıştı

27 yaşındaki Şevket Çavdar,geçen hafta cuma günü ameliyata alınmış,kan dolaşımında yaşanan sıkıntı üzerine önce sol bacağı sonra da nakledilen diğer uzuvları çıkarılmıştı.

Cengiz Gül’ün Durumu İyi

Öte yandan Çavdar’ın ölüm haberinin duyurulduğu Hacettepe Üniversitesi’nin açıklamasında,Türkiye’nin ikinci yüz nakli yapılan Cengiz Gül’ün durumunun iyi olduğu belirtildi.

Kaynak:Ntvmsnbc


Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Yılbaşında Beslenme Önerileri

Yeni bir yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde yılbaşı gecesine dair hazırlıklarımızı heyecanla sürdürüyoruz. Yeni bir yıl, yeni umutlar, yeni bir başlangıç...

Gençler Brakiterapiyi Daha Fazla Tercih Ediyor

Genç hastalar brakiterapiyi daha fazla talep ediyor. Prostat kanserine 60 yaşın altında yakalanmış hastalarda prostat brakiterapisi daha az yan etkilere sahip olduğu için tedavi sonrası normal hayat geri dönüşün hızı çok yüksek.
Total
0
Share