Önleminizi Hamilelikten Önce Alın

9 aylık süreçte anne adayının sağlık durumu büyük önem taşıyor.
9 aylık süreçte anne adayının sağlık durumu büyük önem taşıyor. Hem bebeğin dünyaya sağlıklı gelmesi hem de anne adayının bu zorlu süreci kolayca atlatabilmesi için hamilelik öncesi gerekli önlemleri almak şart!

Folıkasıt alın

Gebe kalmayı düşünen kadınların,1- 1,5 ay önce folik asit desteği almaya başlamaları öneriliyor. Çünkü folik asit eksikliği,bebeğin omurgasmın açık kalmasına ve ağır sakatlıklara neden olabiliyor. Bilimsel araştırmalar,koruyucu amaçlı verilen folik asitin sakatlık oranını azalttığını gösteriyor.


Çalışma şartlarınızı düzenleyin

Gebeliği riske sokacak olumsuzluklardan birini de,çalışan anne adaylarının işyeri şartları oluşturuyor. Anne,bebeğe zarar verecek gazlar ve alerji yapacak kimyasal maddelere temas ediyorsa;çalıştığı ortamda enfeksiyon alma riski varsa,yüksek gerilim ve radyoaktiviteye maruz kalıyorsa,bu şartların gebelik öncesi değiştirilmesi öneriliyor.


Sigarayı bırakın

Sigara içen kadınların,gebelik öncesi bu kötü alışkanlığa veda etmesi gerekiyor. Sigara,düşük ve erken doğumu artırdığı gibi,gebelik boyunca kanamalara da neden olabiliyor.

Dr. Yıldız Tunçay

Total
0
Shares
Related Posts

Grip Aşısı İçin En Uygun Zaman Sonbahar

Her yıl özellikle okullarda görülen grip salgınları mevsim gereği herkesin gündeminde. "Çocuğumu korumak için ne yapabilirim?" demeden önce hastalığı tanımakta fayda vardır.
Total
0
Share